Polskie Dni Nauki. UKW dla Polaków mieszkających na Ukrainie

Polskie Dni Nauki. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dla Polaków mieszkających na Ukrainie to projekt przygotowywany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej UKW we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawko-Pomorskiego. Uzyskał on dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do konkursu „Plan Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” zgłoszono 372 projekty, z czego 136 uzyska dofinansowanie MSZ na łączną sumę 59 mln zł. Projekt skierowany jest do Polaków mieszkających w Obwodach Chmielnickim i Żytomierskim na Ukrainie – regionach partnerskich naszego województwa. Podstawowym celem projektu jest promocja wiedzy o polskiej nauce, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą polską kulturą. Cel ten będzie realizowany poprzez organizację Polskich Dni Nauki w szkołach z polskim językiem nauczania oraz ośrodkach polonijnych (Domy Polskie, stowarzyszenia).

Polskie Dni Nauki, podobnie jak organizowany od wielu lat przez UKW Bydgoski Festiwal Nauki, to impreza popularnonaukowa, składająca się z siedmiu głównych ścieżek tematycznych: humanistycznej, przyrodniczej, społecznej, nauk ścisłych, technicznej, artystycznej i nauk o zdrowiu.

Zajęcia zostaną przeprowadzone w formie warsztatów i interaktywnych prezentacji, które umożliwią uczestnikom czynny udział w zajęciach. Impreza zostanie wzbogacona o polski pierwiastek. Zajęcia przybliżą Polakom zarówno historyczne, jak i współczesne osiągnięcia polskiej nauki, sylwetki polskich odkrywców, pisarzy i postaci historycznych. Dodatkowo, Dni Nauki zostaną poszerzone o Ścieżkę regionalną, dedykowaną promocji województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyjazd na Ukrainę wykładowców UKW oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego planowany jest na wrzesień 2014 roku.