Kultura: Zapraszamy na Festiwal Animocje

9 kwietnia rusza czwarta edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest partnerem tego wydarzenia.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest partnerem Festiwalu Filmów Animowanych Animocje, który od 9 do 12 kwietnia będzie odbywał się w Bydgoszczy. Będziemy tam obecni duchem i ciałem, bo pracownicy naszej Uczelni zorganizowali też pokazy. 12 kwietnia zapraszamy na warsztaty Mikołaja Sobocińskiego „Gry komputerowe – zrób to sam” oraz panel „Gra komputerowa – druga twarz animacji”, prowadzony przez Pawła Schreibera. Oba te spotkania są pokazaniem możliwości wynikających ze studiowania humanistyki drugiej generacji na UKW.

O Festiwalu Animoacje

Już 9 kwietnia rozpoczyna się 4. edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Festiwal od tego roku zmienia wizerunek. Po raz pierwszy przyzna Bydgoską Nagrodę dla Filmu animowanego oraz Nagrodę Specjalną za Całokształt Osiągnięć w Dubbingu. Otrzyma ją Jarosław Boberek, twórca kultowego głosu Króla Juliana z „Madagaskaru”. Pełny program festiwalu zaprezentowano na dzisiejszej konferencji prasowej w MCK Bydgoszcz.

Festiwal Animocje wchodzi w tym roku w nową fazę swego rozwoju. Organizatorzy zrezygnowali z przyznawania nagród w trzech kategoriach – amatorskiej, studenckiej i profesjonalnej – na rzecz jednej, głównej Bydgoskiej Nagrody dla Filmu Animowanego. „Od tego roku będziemy zapraszać do konkursu po prostu dobre animacje. A dobre filmy tworzą i amatorzy, i profesjonaliści. Rezygnujemy z kategorii po to, by pokazywać  najlepszych” – mówiła podczas konferencji Weronika Płaczek, szefowa i twórczyni Animocji. Do konkursu zakwalifikowano 28 filmów z Polski i Czech. Znajdą się wśród nich produkcje korzystające z wszystkich technik współczesnej animacji. W sferze scenariuszowej filmy konkursowe sięgają zarówno do wzorców literackich (Franz Kafka, Janusz Głowacki, Edgar Allan Poe), jak i przyglądają się naszej codzienności. Osobną grupę stanowią animacje eksperymentalne, surrealistyczne i videoklipy. Filmy zakwalifikowane do konkursu oceni Jury złożone z przedstawicieli środowiska filmowego oraz artystów sztuk wizualnych. Zwycięzcy, prócz nagrody otrzymają 6.000 zł.

Nowym elementem Animocji jest też sekcja poświęcona dubbingowi w polskich wersjach światowych animacji pełnometrażowych. Gwiazdą festiwalu i tego pasma będzie Jarosław Boberek, który odbierze w Bydgoszczy pierwszą Nagrodę z Całokształt Osiągnięć w Dubbingu Filmowym. Najbardziej znaną, kultową rolą Boberka jest oczywiście postać wstrętnego lemura z filmu „Madagaskar” – Króla Juliana. Boberek to prawdziwa potęga w dubbingu. Podkładał głos w 250 filmach, 200 serialach telewizyjnych oraz 100 grach komputerowych. Zagrał też blisko 100 ról aktorskich w kinie, telewizji i teatrze.

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu

Program tegorocznych Animocji został rozbudowany o dużą sekcję warsztatową i sekcję dotyczące gier komputerowych. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty z animacji 3D, animacji poklatkowej, dubbingu i tworzenia animowanych gier komputerowych. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się: wystawa prac animatora Michała Sochy, który współpracował z Salmą Hayek, pokazy specjalne „mistrza filmowej ascezy” Ryszarda Czekały oraz młodego animatora Maćka Majewskiego. Odbędzie się też spotkanie z krytykiem Jerzym Armatą oraz z twórcami gier komputerowych. Ciekawie zapowiada się pokaz animacji inspirowanych grami komputerowymi i prezentacje filmowe dla dzieci. Festiwal zakończy koncert zespołu 3moonboys, który przygotował ilustracje dźwiękowe do 20 polskich animacji.

Program Festiwalu

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2014. Festiwal organizuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a centrum festiwalowym jest działające w nim Kino Orzeł.

Biuro Festiwalu:
FFA Animocje