13 miejsc wyżej uplasował się UKW w dorocznym rankingu tygodnika WPROST w stosunku do roku poprzedniego. Ranking dotyczy szkół, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.
UKW zajął 27. miejsce wśród ponad 400 szkół wyższych w kraju, w tym ponad 100 uczelni państwowych.
27. miejsce w rankingu 2014, to awans UKW z miejsca 40. (w poprzednim roku). Wyprzedziliśmy między innymi: 12 innych uniwersytetów, 4 politechniki, 3 akademie i SWPS Warszawa.
„Jestem pewien, że fakt, iż jesteśmy w czołówce uczelni wyższych w Polsce, których absolwenci są najbardziej poszukiwani na rynku pracy, to efekt realizacji strategii UKW. Systematycznie dostosowujemy prowadzone kierunki i specjalności do oczekiwań pracodawców i rynku pracy. Na UKW odbywają się regularne spotkania z pracodawcami (tzw. interesariuszami), którzy podpowiadają, jakich umiejętności i jakiej wiedzy oczekują do przyszłych pracowników. Dzięki temu, mając bezpośrednie wskazówki od biznesu, wprowadzamy zmiany w programach kształcenia tak, aby jak najlepiej przygotowały studentów UKW do zdobycia wiedzy na najwyższym poziomie i wyposażyły w najlepsze narzędzia do zdobycia pracy, jako absolwenci. I to się na skutecznie udaje, bo znajdujemy się w gronie najlepszych 27 uczelni w Polsce - na ponad 400 – których absolwenci sią najbardziej chętnie przyjmowani do pracy, a w samej Bydgoszczy jesteśmy w tej kategorii zdecydowanie na miejscu 1. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wygrywamy z wieloma uczelniami technicznymi, czym zaprzeczamy twierdzeniu, że ich absolwenci są preferowani na rynku pracy. Na UKW oczywiście także kształcimy w obszarze nauk ścisłych, a studenci tych kierunków stanowią niemałą siłę. Sadzę, że Bydgoszcz może być dumna z tego, że jej jedyny szerokoprofilowy Uniwersytet – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - coraz poważniej liczy się w całej Polsce” – mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jak powstaje ranking WPROST
To ranking, w którym głosują sami pracodawcy i pokazuje jasno, których uczelni absolwenci są najbardziej przez pracodawców poszukiwani i najchętniej zatrudniani.
Jest tworzony na podstawie badania kwestionariuszowego przeprowadzonego w marcu wśród prezesów, wiceprezesów, szefów działów HR i innych osób odpowiedzialnych za politykę personalną w 500 największych pod względem przychodów polskich firmach. Zdecydowana większość badanych przedsiębiorstw to organizacje przemysłowe. Stąd - jak zaznaczają autorzy - nadreprezentacja kierunków i uczelni technicznych oraz silna pozycja uczelni i kierunków ekonomicznych.
*Ranking szkół wyższych ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Wprost”.
**Spotkania z pracodawcami w głównej mierze są realizowane w ramach projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL. To przede wszystkim Program Rozwoju UKW i oczywiście trwający od początku 2010 r.' Lepszy start absolwentów kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych. W pierwszym odbywają się regularnie interdyscyplinarne spotkania z pracodawcami. W ramach Lepszego startu od kilku lat studenci odbywają płatne praktyki, co nie pozostaje bez wpływu na nasze relacje z pracodawcami.