Konferencja Prasowa: 6-latki gotowe na szkołę?

Zapraszamy na Konferencję Prasową:

„WSPARCIE PROCESU DIAGNOZOWANIA I OPINIOWANIA

PROBLEMU  GOTOWOŚCI SZKOLNEJ DZIECI”

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. Szymanowskiego 3)

Czas: czwartek - 10 kwietnia 2014r.; godzina 09.00; sala 238 (I piętro)

Organizatorami konferencji są:

• Zespół Wczesnej Edukacji, Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie
  • Departament Zwiększania Szans Edukacyjnych, Instytut Pedagogiki UKW w Bydgoszczy

Na konferencji zostaną przedstawione najważniejsze wnioski, jakie wynikają z dyskusji warsztatowych i rozmów kuluarowych. Przedstawimy też mapę problemów, wymagających namysłu i rozwiązania nie tylko przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ale i inne placówki systemu edukacji, kuratoria oświaty i władze samorządowe. W konferencji prasowej wezmą udział:

• prof. dr hab. Ewa Filipiak (Dyrektor Instytutu Pedagogiki UKW)

Temat: Budowanie przestrzeni współpracy Uniwersytetu (UKW) z Regionalnymi i Krajowymi Centrami i Ośrodkami rozwoju i wspierania edukacji, promowanie i popularyzacja najnowszych tendencji badawczych i ich zastosowanie w praktyce, wspomaganie nauczycieli w ich codzienności edukacyjnej. Co nauka może dać praktyce?

• prof. Anna I. Brzezińska (lider Zespołu Wczesnej Edukacji IBE, Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie)

Temat: Wsparcie procesu diagnozowania i opiniowania problemu  gotowości szkolnej dzieci –  Podsumowanie cyklu konferencji regionalnych: mapa problemów

• Anna Łukaszewska (kujawsko-pomorski Kurator Oświaty)

Temat: Przygotowanie szkół w województwie kujawsko-pomorskim na przyjęcie 6-latków. Dane statystyczne i merytoryczne na podstawie monitorowania MEN oraz wyników nadzoru pedagogicznego kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty

• Iwona Waszkiewicz  (Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Bydgoszcz)

Temat: Efektywne metody pracy z małymi dziećmi w bydgoskich szkołach podstawowych

Konferencja prasowa jest spotkaniem dla dziennikarzy poprzedzającym ogólnopolską konferencję naukową podsumowującą 7 konferencji regionalnych (Warszawa, Lublin, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Białystok) pt.: „WSPARCIE PROCESU DIAGNOZOWANIA I OPINIOWANIA PROBLEMU GOTOWOŚCI SZKOLNEJ DZIECI”.

Bardzo ważnym merytorycznie i przede wszystkim społecznie elementem każdej z konferencji były warsztaty, podczas których uczestnicy konferencji mogli przedyskutować przedstawione propozycje, zgłosić swoje obawy i pytania oraz podzielić się propozycjami rozwiązań. Treści poruszane na spotkaniach były zapisywane i porządkowane przez prowadzących, a najważniejsze wnioski przedstawiano „na gorąco” w podsumowaniu w końcowej części każdej z konferencji. Do udziału w prowadzeniu warsztatów zaproszono praktyków – pracowników poradni psychologiczno pedagogicznych.

W konferencji naukowej wezmą udział: Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, parlamentarzyści, władze miasta i regionu, przedstawiciele urzędów marszałkowskich z całej Polski, przedstawiciele kuratoriów oświaty z całej Polski, przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych z regionu, dyrektorzy Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, pedagodzy bydgoskich uczelni oraz nauczyciele i rodzice.