Konkurs: wyniki Bydgoskiego Dyktanda Rosyjskiego

7 kwietnia 2014 w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2014”, przeprowadzone w ramach Drzwi Otwartych UKW. W konkursie wzięło udział 85 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Konsula Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Pana Siergieja Siemionowa.

Do udziału w II edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu oraz studentów bydgoskich uczelni wyższych. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: II LO w Inowrocławiu, III LO w Inowrocławiu, V LO w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Inowrocławiu, Zespół Szkół w Mogilnie, Zespół Szkół w Strzelnie, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu oraz studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. O godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Kierownika Zakładu Lingwistyki Stosowanej prof. dr hab. Haliny Bartwickiej, realizatora przedsięwzięcia mgr Danuty Graczyk oraz gości z Uniwersytetu w Kaliningradzie: Zastępcy dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych doc. dr Tatiany Cwigun, pracowników naukowych doc. Olgi Wiertinskiej i doc. Andżeliki Ostapienko.

Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia 200 rocznicy urodzin Michaiła Lermontowa. Po krótkim przybliżeniu postaci tego wybitnego rosyjskiego pisarza rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty jego twórczości. O godz. 11.30 odbył się I etap konkursu z udziałem uczniów szkół średnich z regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego. Wyróżnionych zostało 5 uczniów oraz 4 studentów.

Następnie uczestnicy obejrzeli prezentację realioznawczą o Moskwie i Kaliningradzie przygotowaną przez studentki Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. O godzinie 13.30 doc. Andżelika Ostapienko poprowadziła dyktando na poziomie drugim, adresowanym do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego.  Nagrodzono 4 najlepszych uczestników. Zaproszeni nauczyciele otrzymali pisemne podziękowania, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody. Duże zainteresowanie studentów i uczniów regionu świadczy o tym, że wydarzenie „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2014" z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

Laureaci konkursu „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2014”
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

• I miejsce: Tomasz Wojciechowski, II LO w Inowrocławiu (nauczyciel mgr Aleksandra Marcinkowska);
  • II miejsce: Zuzanna Krupczak, V LO Bydgoszczy (nauczyciel mgr Anna Gluba-Konieczka);
  • III miejsce: Dorota Sikora, III LO w Inowrocławiu (nauczyciel mgr Izabela Majewska).

• Anna Krawczak, II LO w Inowrocławiu (nauczyciel mgr Aleksandra Marcinkowska);
  • Izabela Żyłkowska, Technikum Ekonomiczne w Inowrocławiu (nauczyciel mgr Danuta Biskup-Lewandowska).

Studenci – poziom początkujący:

• I miejsce: Konrad Jeleński ( I FR UKW);
  • II miejsce: Julia Lipkowska (I LS NR UKW);
  • III miejsce: Eliza Gnaś (I LS AR UKW).

• Sylwia Bona (I FR UKW)

Studenci – poziom zaawansowany:

• I miejsce: Aleksandra Kowalczyk (II LS AR UKW);
  • II miejsce: Filip Lange (II FR UKW);
  • III miejsce: Dorota Zaborowska (II MU FR UKW)

Wyróżnienie:

• Justyna Danielewicz (II FR UKW)

Gratulujemy serdecznie!
Nagrody ufundowali:

• Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw.
  • Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Jacek Woźny
  • Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie
  • Dział Promocji UKW
  • Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy
  • Wydawnictwo Cztery Głowy
  • Wydawnictwo Edgard
  • Wydawnictwo Lingea
  • Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Wydawnictwo Poltext
  • Wydawnictwo KRAM
  • Księgarnia Lingwistyczna Power w Bydgoszczy
  • Jutrzenka Colian Sp. z o. o. Bydgoszcz.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom.
Zapraszamy na kolejną edycję!