Konferencja: Młodzi w polityce
Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Inicjatywy Doktorantów Nauk o Polityce zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „Młodzi w polityce. Od kreatywnych idei do innowacyjnej partycypacji”, która odbędzie się 6 maja 2014 r. w Bydgoszczy (Aula 2.40 A Biblioteki UKW, I piętro), od godz. 9.00.
W procesach społecznych największym źródłem nowatorskiej energii była i jest młodość. Rządząca się swoimi prawami, naturalnie dostrzega konieczność poszerzenia horyzontu w sposobie ujmowania zastanej rzeczywistości. W kontekście dynamicznych zmian często jako pierwsza ma odwagę stawiać czoła rodzącym się wyzwaniom.
Wychodząc naprzeciw powszechnemu przekonaniu, że młodzi ludzie w niewielkim stopniu interesują się polityką, inicjatorzy konferencji chcą poddać analizie zjawiska świadczące o dokonującej się wśród nich reorientacji myślenia w tym względzie. Ostatnie żywiołowe i nowatorskie inicjatywy młodych na całym świecie mogą stanowić ku temu swoisty pretekst. Ujawniły one bowiem nie tylko nowatorskie pomysły ideowe, ale także innowacyjne formy partycypacji i komunikacji w sferze publicznej. Być może świadczą więc one o tym, że oto młodzi ludzie dostrzegają potrzebę, jak i zupełnie nowe możliwości artykułowania podmiotowości politycznej.
Wielostronna analiza współczesnych wyzwań społecznych coraz częściej wskazuje, że konwencjonalne sposoby rozwiązywania problemów stają się nieskuteczne. Warunkuje to zatem potrzebę poszukiwania nowych metod i kreatywnych idei, gdyż to one prowadzą do innowacyjnych i eksperymentalnych działań, których wykorzystanie może dostarczyć potencjalnych korzyści. Innowacyjność to słowo-klucz myślenia o współczesnym świecie. To również fundamentalna kategoria otwartego myślenia o przyszłości. Świadome tego pokolenie ludzi młodych, niosące w sobie potencjał twórczej energii, może stanowić czynnik zmian oraz impuls dla nowych zjawisk i procesów, będąc nie tyle burzycielem dotychczasowego ładu, co czynnikiem jego efektywnej modernizacji.
Formułując tezę o istotnym potencjale innowacyjnym młodych ludzi i mając na uwadze współczesne uwarunkowania i implikacje ich aktywności, przedmiotem pogłębionej refleksji intelektualnej Konferencji, uczynione zostaną następujące zagadnienia:
- przemiany polityczne, gospodarcze, kulturowe i etyczne w perspektywie ludzi młodych: formy ich adaptacji do gwałtownych zmian, które ujawniają nowe horyzonty ideowe, nowe sposoby afirmacji życia i postrzegania rzeczywistości;
- młodzi wobec innowacji w komunikacji politycznej: nowe media jako platforma takich interakcji;
- młodzi a nowe idee: innowacyjność a tradycja, tworzenie idei oraz nadawanie nowych sensów pojęciom tradycyjnym i konwencjonalnym: demokracja, wolność, równość, indywidualizm, wspólnota, solidarność, władza, konflikt itd.;
- nowe formy mobilizacji i partycypacji politycznej: cyberaktywizm, nowe ruchy społeczne, społeczności wirtualne;
- aktywizm obywatelski wśród młodych, ze szczególnym uwzględnieniem młodych „oburzonych” i ich postrzegania rzeczywistości;
- bezpieczeństwo młodych w sieci;
- przyczyny i uwarunkowania anomii i bierności publicznej ludzi młodych.
Biorąc powyższe pod uwagę, w przekonaniu organizatorów proponowana Konferencja może stać się interesującą i wartościową formą prezentacji wyników badań oraz szansą na integrację młodych naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce.
Komitet Naukowy:
- prof. zw. dr hab. Adam Gwiazda
- dr hab.Jan Waskan, prof. nadzw.
- dr hab. Janusz Golinowski, prof. nadzw.
- dr hab. Andrzej Papuziński, prof. nadzw.
- dr hab. Tomasz Kuczur, prof. nadzw.
- dr Artur Laska
- dr Sławomir Sadowski
- dr Filip Pierzchalski
Komitet Organizacyjny:
- dr Alina Kaszkur
- mgr Małgorzata Cieślik-Florczyk - tel. 507 488 483, e-mail: mcieslik-florczyk@wp.pl
- mgr Marta Stasiak - tel. 721 121 061, e-mail: stasiakmarcia@gmail.com
Zapraszamy! więcej informacji na stronie konferencji: bit.do/mlodziwpolityce