Zmiana terminu: Spotkanie z dr. Pronobisem

Z powodów niezależnych od organizatorów spotkanie z drem Witoldem Pronobisem "Generał "Grot". Kulisy zdrady i śmierci", które miało odbyć się 15 maja, odbędzie się w innym terminie. O szczegółach poinformujemy w najbliższym czasie. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy.

***

Dr Witold Pronobis, historyk i dziennikarz Radia Wolna Europa, wiele lat swojego życia poświęcił na śledztwo dotyczące śmierci Stefana Roweckiego. Generał „Grot” został aresztowany w czerwcu 1943 roku i zamordowany na początku sierpnia 1944. Kulisy jego śmierci bardzo długo były przedmiotem prac wielu historyków, w tym właśnie jego krewnego, dra Pronobisa. Owocem tego prywatnego śledztwa jest książka „Generał „Grot”. Kulisy zdrady i śmierci”, wydana w 2012 roku.

- O losach „Grota” słuchałem właściwie od lat dziecinnych. Potem zainteresowanie to pogłębiło się w związku ze studiami historycznymi, ale prawdziwe ujście znalazło, kiedy trafiłem na emigrację do Nowego Jorku, gdzie właściwie rozpocząłem wstęp do prac nad książką. Moje prywatne śledztwo dotyczyło nie tylko samej śmierci generała, ale także losów zdrajców, którzy przyczynili się do jego aresztowania. Niezwykłym zbiegiem okoliczności, dzięki fotografii otrzymanej od Tadeusza Żenczykowskiego, członka AK, potem wiceszefa Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, udało mi się zidentyfikować w 1990 r. w Monachium Ludwika Kalksteina (agent Gestapo – red.) – mówił dr Witold Pronobis podczas prezentacji książki.

Zapraszamy na to spotkanie studentów, mieszkańców naszego miasta i wszystkie osoby zainteresowane historią Polski. Po wykładzie będzie można nabyć książkę „Generał „Grot”. Kulisy zdrady i śmierci”. Serdecznie zapraszamy.