Konferencja: "All you need is love" hipisi, wędrowcy...

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na konferencję: "All you need is love" Hipisi, wędrowcy marzeń i poszukiwacze wolności na ścieżkach współczesnej kultury.

Odbędzie się 9 maja 2014 r. (piątek) od godz. 9.00w Bibliotece UKW (sala konferencyjna, I piętro, ul. K. Szymanowskiego 3). Głównym organizatorem konferencji jest dr Gerard Guźlak z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW oraz Studenckie Koło Podróży Literackiej.

Konferencja będzie się skupiać wokół ruchu hipisowskiego, wolności i miłości do drugiego człowieka. Gościem specjalnym konferencji będzie kapłan hipisów ks. Andrzej Szpak, o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja z jego udziałem.

PROGRAM KONFERENCJI:

• godz. 9:00 Otwarcie i prowadzenie konferencji: lic. Anna Pietrzak, dr Gerard Guźlak

SESJA PLENARNA

• godz. 9:10 prof. dr hab. Danuta Künstler-Langner „Poezja Beat Generation. O słonecznikach, wolności i wielkim praniu świata“
  • godz. 9:25 dr hab. Danuta Kowalewska „Hipis w krainie rozkoszy. Kobiety kwiaty i miraże o szczęśliwym życiu”
  • godz. 9:40 dr Artur Trapszyc „Jak się opowiada historię polskich hipisów? Apologia, deprecjacja i mit w narracji post factum”
  • godz. 10:00 PRZERWA na deszcz, chleb, muzykę
  • godz. 10:30 dr Włodzimierz Moch „Muzyka hipisów jako wyraz ich przekonań i postaw”
  • godz. 10:45 dr Natalia Rezmer-Mrówczyńska „Strój i wygląd hippisów jako przejawy „naturalizmu” i atrybuty kontrkultury”
  • godz. 11:00 dr Iwona Benenowska „Już mi chyba nic nie trzeba więcej — swój świat i obcy w poezji hippisów (wartościowanie i konteksty)”
  • godz. 11:15 Prezentacja multimedialna Aleksandra Chrzanowska „Przystanek Woodstock jako ucieczka ku wolności”
  • godz. 11:30 Aranżacja utworu muzycznego „All you need is love” Kwartet smyczkowy „Orfeo” Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego
  • godz. 11:40 przerwa na słońce, chleb, muzykę
  • godz. 12:00 Ola Krasicka „Truskawka — owoc miłości. Komuna Strawberry Fields i jej konteksty kulturowe”
  • godz. 12:15 lic. Anna Pietrzak „Obraz hippisa we współczesności”
  • godz. 12:30 Anna Rutka „Wpływy hipisowskie w kulturze arabskiej i indyjskiej”
  • godz. 12:45 Występ brzuchomówcy Paweł Górka „Nieśmieszny suchy hipis”
  • godz. 13:00 lic. Michał Frąszczak „Gra stereotypem hipisowskim w komedii, Jeana Giraulta D’Epres Żandarm na emeryturze (1970)”
  • godz. 13:30 obiad (stołówka „U Niny” na terenie kompleksu UKW, ul. J. K. Chodkiewicza 30)

SESJA POPOŁUDNIOWA

• godz. 15:00 dr hab. Ireneusz Szczukowski „Michela Houellebecqa potyczki z kontrkulturą”
  • godz. 15:15 dr Mirosław Gołuński „Jak czarodziejka (Morgana) została hipiską”
  • godz. 15:30 dr Agnieszka Grzelak „Wacław Berent (Żywe kamienie) o wolności w kulturze średniowiecza”
  • godz. 15:45 przerwa
  • godz. 16:00 mgr Dominika Dźwinel „Libertyni — hipisi (zbliżenia i oddalenia)”
  • godz. 16:15 mgr Justyna Tuszyńska „Obraz środowiska hipisowskiego w polskiej powieści milicyjnej”
  • godz. 16:30 Mateusz Grzębski „Hipis w filmach i serialach animowanych”
  • godz. 16:4 przerwa

DYSUSJA PLENARNA

• godz. 17:00 ks. Andrzej Szpak „Element religijno-teologiczny w ruchu hipisowskim” Doświadczenie kapłana — dyskusja o problematyce książki Karoliny Kmiecik-Jusięgi „Szpaku. Metody pracy księdza Andrzeja Szpaka z Młodzieżą Różnych Dróg” (Wyd. WAM, Kraków 2013)

SESJA POPOŁUDNIOWO-WIECZORNA

• godz. 18:00 Paweł Rudziński „Twórczość Carlosa Castenady w perspektywie antropologicznej”
  • godz. 18:15 Julian Drop „Ruch hipisowski a nowa lewica w USA”
  •  godz. 18:30 Sonata Kasprzak „Semantyka jedzenia hipisów na podstawie wybranych filmów i literatury pięknej”
  • godz. 18:45 PRZERWA
  • godz. 19:00  Sylwia Białobłocka „Janis Joplin — perła czy przekleństwo hipisowskiej kontrkultury?”
  • godz. 19:15 Gabriela Brygman „Styl hipisowski a boho”
  • godz. 19:30 Katarzyna Mejer, Anna Przybylska „Rola muzyki w kulturze hippisów. Fenomen festiwalu Woodstock”
  • godz. 19:45  Patrycja Gajda „Narkotyki bez idei? Motyw środków psychotropowych w wybranych filmach”
  • godz. 20:00 Zakończenie konferencji