Ostatnie pożegnanie: Prof. Mietz

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych zawiadamia, że w dniu 7 maja 2014 roku zmarł długoletni pracownik Instytutu, dr hab. Andrzej Mietz, prof. nadzw. 
Uroczystości pogrzebowe odbędą sie w dniu 10 maja (sobota) 2014 roku o godzinie 12.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na ul. Panny Marii 2 w Toruniu.

DR HAB. ANDRZEJ MIETZ, PROF. NADZW. (1947-2014)

Dr hab. Andrzej Mietz, prof. nadzw. był zatrudniony w Instytucie Historii
i Stosunków Międzynarodowych UKW od 1996 roku. W 1993 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, zaś w 2006 roku doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii nowożytnej Polski i powszechnej. Jest autorem ponad 100 publikacji, z tego 21 książek (autor, współautor). Zainteresowania badawcze profesora skupiały się wokół dziejów kościoła polskiego w okresie potrydenckim, epigrafii i historii regionalnej (Kujaw, Krajny, Ziemi Dobrzyńskiej
i Wielkopolski). Uczestniczył w pracach komitetów redakcyjnych czasopism naukowych „Kultura i Edukacja” i „Krakowskie Studia Małopolskie”, realizował grant KBN „Zabytki staropolskie w kręgu słowa, znaku i obrazu”. Wyniki tych badań były publikowane w Corpus inscriptionum Poloniae.

Andrzej Mietz był członkiem kilku towarzystw naukowych (BTN, TTN, WTN) oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich. Założył znane czasopismo naukowe – „Zapiski Kujawsko-Pomorskie” oraz był redaktorem czasopisma „Studia z dziejów Pogranicza Kujawsko- Wielkopolskiego”. Do osiągnięć prof. A. Mietza w zakresie organizacji nauki i edukacji historycznej należy ponadto zaliczyć organizację konferencji ogólnopolskich, np. dotyczących. pogranicza wielkopolsko-kujawskiego (V 2010, V 2011 Wierzbinek) oraz publikacje źródeł do historii Kujaw. Prof. A. Mietz był promotorem ok. 80 magistrów, 90 licencjatów, autorem recenzji wydawniczych. Za zasługi na polu nauki i edukacji prof. A. Mietz otrzymał m.in. brązowy, srebrny i złoty krzyż zasługi oraz medal za zasługi dla województwa włocławskiego.