Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podpisał dzisiaj umowę ramową, dzięki której dołączył do grona uczelni należących do globalnego Programu Santander Universidades, zarządzanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.
- Przystępujemy do tego Programu, ponieważ dostrzegamy w nim korzyści płynące przede wszystkim dla naszych studentów i pracowników. Jesteśmy przekonani, że przynależność do Santander Universidades pozwoli nam podnieść kompetencje zawodowe i naukowe i jeszcze silniej zaistnieć na rynku polskich szkół wyższych. – powiedział po podpisaniu umowy Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski – Naszym zamiarem jest, dzięki łączeniu nauki z biznesem, realizacja konkretnych i innowacyjnych przedsięwzięć, które znajdą zastosowanie w otaczającej nas rzeczywistości. - dodał prof. Ostoja – Zagórski.
- W ciągu dwóch lat stworzyliśmy największy i najbardziej kompleksowy program współpracy świata biznesu ze światem nauki w Polsce. Uczelnie biorące udział w Santander Universidades mogą nie tylko realizować innowacyjne projekty naukowe i badawcze mające zastosowanie w gospodarce, ale mogą także kooperować z najlepszymi ośrodkami akademickimi świata. Ponad to Santander Universidades to także propozycja innowacyjnych rozwiązań jakie Bank Zachodni WBK dostarcza uczelniom. Mam na myśli elektroniczne legitymacje studenckie wyposażone w funkcję płatniczą.- podkreślił Michał Kuczmierowski, Dyrektor Santander Universidades w Polsce, którego pracami w naszym kraju zarządza Bank Zachodni WBK. - Mam nadzieję, że Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wykorzysta cały potencjał Santander Universidades, a nasza współpraca wpisze się w strategię rozwoju uczelni.
Dzięki podpisanej umowie uczelnia będzie miała możliwość zrealizowania najbardziej wartościowych i perspektywicznych - w ocenie uczelni oraz Banku Zachodniego WBK - projektów naukowych i badawczych (obecnie w ramach Santander Universidades realizowane są 63 projekty). Ponadto zarówno pracownicy jak i studenci UKW będą mieli możliwość uczestniczenia w Programach Globalnych dających okazję do transferu wiedzy na międzynarodowym poziomie.
Zadaniem programu jest wspieranie szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz idei przedsiębiorczości. Przynależność do programu świadczy o chęci międzynarodowego rozwoju oraz wyróżnienia się w środowisku akademickim pod względem oferowanych możliwości edukacyjnych.
Polskie uczelnie aktywnie korzystają z możliwości jakie daje Santander Univeridades. Biorą udział w programach globalnych organizowanych przez najlepsze światowe uczelnie takie jak Harvard Law School, Uniwersytet Browna, Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet w Pensylwanii, Uniwersytet Narodowy w Singapurze czy Uniwersytet w Kolonii, realizują programy stypendialne, a także indywidualne programy badawcze z zakresu przedsiębiorczości, rozwoju badań naukowych, szczególnie w zakresie nowych technologii, mobilności studentów oraz pracowników, a także wymiany wiedzy na ogólnoświatowym poziomie.
Efektem udziału w programie będzie realizacja działań w trzech obszarach:
- staże zagraniczne dla studentów,
- współpraca z uczelniami zagranicznymi,
- dofinansowania projektów badawczych i naukowych.