Rower: Święto Cykliczne na UKW

W niedzielę, 8 czerwca zapraszamy na piknik rowerowy, który odbędzie się na boisku UKW przy ul. Chodkiewicza 30. Będzie to część bydgoskiego Święta Cyklicznego.\

Święto Cykliczne w Polsce ma krótką tradycję, bo po raz pierwszy odbyło się w 2009 roku w Krakowie. W następnych latach dołączały kolejne miasta i w 2011 roku odbyło się ono po raz pierwszy w Bydgoszczy. Po przerwie ta impreza wraca nad Brdę i zapraszamy na nią w niedzielę, 8 czerwca. Będzie to wielki manifest roweru jako alternatywnego środka transportu, ale i dobra zabawa.

Cała akcja rozpocznie się w niedzielę 8 czerwca, skąd o godz. 11 wyruszy Wielki Przejazd Rowerowy. Kolorowy peleton przejedzie przez centrum miasta i pokaże się bydgoszczanom, jak miło spędzić niedzielę na rowerze, a następnie uda na piknik rowerowy, który o godz. 13 rozpocznie się na boisku UKW przy ul. Chodkiewicza 30. Zapowiada się słoneczna pogoda, dlatego zachęcamy do zabrania kocyków i spędzenia tego popołudnia w cieniu uczelnianych murów. Piknik ten będzie miał charakter edukacyjny jak i rozrywkowy. W odpowiedzi na plagę kradzieży rowerów przeprowadzony zostanie pokaz zabezpieczania rowerów, a także będzie można oznakować swoje jednoślady (wymagany dowód osobisty i dowód kupna roweru). Dla najmłodszych zostanie przygotowane miasteczko ruchu drogowego, gdzie będą mogli poznawać zasady bezpiecznego korzystania z roweru. W trakcie pikniku nastąpi rozwiązanie konkursu „Rower z Bydgoszczą w tle” i przy tej okazji odbędzie się wystawa prac konkursowych.

A nieco starszych zapraszamy do inauguracji bydgoskiego cycle chic. Z roweru możemy swobodnie korzystać na co dzień i nie potrzebujemy przed każdą podróżą po mieście przebierać się w sportową odzież. Cycle chic jest to trend tzw. „rowerowej elegancji”, który pokazuje, jakie są efekty połączenia naszych dwóch kółek z szykiem i modą (polecamy Copenhagen Cycle Chic). Każdy uczestnik naszego pikniku będzie mógł wziąć udział w sesji fotograficznej, a jego zdjęcia zamieścimy na nowej stronie bydgoskich rowerzystów, która ma wystartować jeszcze w tym roku. Ekipa Wookie’s Bike Garage, która pokaże, że moda ma wpływ nawet na styl tworzenia nowych rowerów.

Piknik będzie też okazją, aby porozmawiać o infrastrukturze rowerowej w Bydgoszczy. Będą z nami członkowie zespołu ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy, którym będzie można zgłosić uwagi i pomysły o realizowanych i planowanych inwestycjach oraz organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna. Partnerem jest Uniwersyteckie Centrum Kultury i Mediów. Serdecznie zapraszamy!