Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, którego absolwenci są najchętniej zatrudniani przez bydgoskie firmy, podpisały umowę, na mocy której PUP zwiększy ofertę możliwości przebranżowienia i uzupełnienia kompetencji kierowaną do osób bezrobotnych. To z kolei zwiększy ich szanse na rynku pracy. Uniwersytet na mocy umowy zobowiązał się przygotować ofertę dla Urzędu Pracy, która da możliwość rozwoju osobom długo pozostającym bez pracy lub chcącym zdobyć nowe kompetencje i uprawnienia.
Całość działania wpisuje się w promowaną w Polsce i Europie ideę kształcenia się przez całe życie.
Umowę podpisali Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Janusz Ostoja – Zagórski i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy Tomasz Zawiszewski .
- Umowa spowoduje że znaczna część osób bezrobotnych będzie miała możliwość poszerzenia swoich kwalifikacji oraz umiejętności. Ponadto osoby te będą miały szansę nauczenia się np. organizacji czasu pracy. Doświadczenia zdobyte studiów i warsztatów pomogą w podjęciu decyzji zawodowych oraz wybraniu odpowiedniej ścieżki – powiedział Tomasz Zawiszewski.
Zdaniem profesora Janusza Ostoja-Zagórskiego ”to szansa dla wielu osób na skorzystanie z warsztatów, szkoleń, kursów, a także w razie potrzeby szansę na przebranżowienie. Uczestnictwo w tego rodzaju szkoleniach bezpośrednio wpłynie na rozwój osobisty jak i pozytywne kreowanie własnego wizerunku, co zaowocuje dużo większymi szansami na rynku pracy”.
Niezwykle istotnym elementem podjętej współpracy jest fakt, że osoby decydujące się na podjęcie studiów lub odbycie kursów będą kształcić się bezpłatnie.
Warto także przypomnieć, że Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest w pierwszej trzydziestce uczelni w Polsce, których absolwenci są najchętniej poszukiwaniu na rynku pracy w kraju (wg rankingu tygodnika Wprost) oraz zwycięzcą kategorii Preferencje pracodawców w Bydgoszczy (wg rankingu miesięcznika Perspektywy i Dziennika Gazety Prawnej.