Koncert: muzyki brazylijskiej

Opis koncertu ze strony: filharmonia.bydgoszcz.pl

W środę 18 czerwca 2014 r. o godz. 19.00 zapraszamy na Koncert muzyki brazylijskiej.

Wystąpią:

• Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis,
  • José Maria Florêncio, dyrygent,
  • Arnaldo Savegnago & Quinteto Musiart w składzie:
    • Arnaldo Savegnago, cavaquinho
    • Yáskara Sperhacke, śpiew
    • Fabrício Luís Savegnago, cavaquinho
    • Fernando Savegnago, gitara
    • Alexandre Pompermaier, klarnet
    • André Luis Michalski, instrumenty perkusyjne

W programie znajdą się utwory kompozytorów brazylijskich Alberto Nepomuceno, Ernani Aguiar, Liduino Pitombeira, Beetholven Cunha, Luiz Gonzaga, Arnaldo Savegnago, Waldir Azevedo.

Nikt inny nie odda żywiołowego charakteru muzyki brazylijskiej tak, jak rodowity Brazylijczyk oraz przybyły z tego dalekiego, egzotycznego kraju, na specjalne zaproszenie, zespół muzyki choro. Takie połączenie gwarantuje wieczór pełen niezapomnianych wrażeń. Szef dyrygent bydgoskich kameralistów José Maria Florêncio, także altowiolista i kompozytor, urodził się w Brazylii, tam, w Belo Horizonte studiował na Universidade Federal de Minas Gerais. Następnie swoje umiejętności doskonalił m.in. w nowojorskiej Juilliard School of Music i wiedeńskim Musikhochschule. W 1985 przyjechał do Polski, ukończył warszawską Akademię Muzyczną i rozpoczął karierę dyrygencką. Współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w kraju, prowadząc koncerty symfoniczne i kameralne oraz spektakle operowe, operetkowe i baletowe. Obecnie sprawuje funkcję nowego dyrektora Orquestra Sinfónica do Teatro Municipal de Sao Paulo, jednej z ważniejszych instytucji muzycznych kontynentu południowoamerykańskiego, jest również Konsulem Honorowym Brazylii w Polsce. Artysta za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę i od wielu lat posiada polskie obywatelstwo.

Do ostatnich przedsięwzięć Capelli Bydgostiensis pod batutą J. M. Florência należą kilkutygodniowe tournée w Brazylii (2010, 2011, 2012). W 2012 ukazała się ich wspólnie nagrana płyta Classical Music from Brazil, z udziałem brazylijskiej skrzypaczki Marii F. Krug, entuzjastycznie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i środowisko muzyczne.

Specjalni goście tego koncertu to brazylijscy artyści - zespół tradycyjnej muzyki choro Quinteto Musiart i Arnaldo Savegnago, kierownik artystyczny zespołu. Styl choro zaczął pojawiać się pod koniec wieku XIX. Powstał z mieszaniny elementów europejskich tańców salonowych, takich jak „schottisch”, walc, menuet, polka oraz portugalskiej muzyki popularnej z wpływami muzyki afrykańskiej. Choro, co znaczy po portugalskiego płacz, prawdopodobnie wywodzi się z określenia charakterystycznego, sentymentalnego sposobu grania tańców z Europy, ale według Arnaldo Savegnago jest rytmem wesołym, wibrującym, wręcz zapraszającym do tańca.

Quinteto Musiart powstał w Erexim w 2008 z inicjatywy Arnaldo Savegnago – kompozytora, nauczyciela gry na gitarze, na co dzień związanego z Conservatório Musical Concórdia, szkołą, która szczyci się niemal półwieczną tradycją nauczania muzyki na południu Brazylii. Zespół pod jego kierunkiem systematycznie udoskonala swoje umiejętności, nagrywa płyty, wiele podróżuje i koncertuje.

W 2014 odbędzie się wspólna trasa koncertowa zespołów Capelli Bydgostiensis i Quinteto Musiart pod batutą Maestro José Maria Florência.

Zapraszamy!