Jubileusz: 20-lecie Biologii w Bydgoszczy

W tym roku obchodziliśmy Jubileusz 20-lecia studiów na kierunku Biologia, który był szczególną okazją do wspomnień i refleksji, ale również prezentacji osiągnięć i dorobku naukowego pracowników Wydziału Nauk Przyrodniczych.

13 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste Seminarium Naukowe, które było podsumowaniem minionych 20 lat studiów biologicznych na obecnym Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Spotkanie umożliwiło przedstawienie wspólnej drogi przebytej przez społeczność akademicką – naukowców, kadrę naukowo-techniczną oraz administracyjną, studentów i absolwentów.

Patronat nad obchodami sprawowali: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy - Rafał Bruski, JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski, Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych - dr hab. inż. Grzegorz Kłosowski, prof. nadzw., p.o. Dyrektora Instytutu Biologii Środowiska - dr Lucyna Twerd oraz Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej - prof. dr hab. Jarosław Burczyk. Sponsorem uroczystości był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W uroczystości wzięło udział ponad 80 gości, w części oficjalnej głos zabrali: Dziekan - dr. hab. inż. Grzegorz Kłosowski, prof. nadzw., Prodziekan ds. Nauki – dr hab. Joanna Moraczewska, prof. nadzw., Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, Prorektor ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia – dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw. oraz Kierownik Zakładu Fizjologii i Toksykologii - prof. dr hab. inż. Jan Grajewski.

Z okazji rocznicy ukazała się książka pt. „20 lat Biologii w Bydgoszczy” pod red. H. Ratyńskiej, wydana przez Wydawnictwo UKW.

Bydgoscy biolodzy od wielu lat prowadzą badania, których rezultaty znajdują odzwierciedlenie w licznych publikacjach, pełniących nie tylko rolę poznawczą, ale służących także popularyzacji wiedzy, m. in. o stanie środowiska przyrodniczego oraz ochronie przyrody. Pracownicy Wydziału realizują liczne projekty badawcze, są autorami wielu ekspertyz i raportów, prowadzą także różne formy edukacji dla dzieci i młodzieży szkół Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego. Okazją do zaprezentowania osiągnięć na tym polu była sesja posterowa.

Więcej o uroczystości na stronie 20 lat biologii w Bydgoszczy.