Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki UKW otrzymał od firmy CNS Solutions sp.z.o.o. skaner 3D. – To nasz zalążek laboratorium inżynierii odwrotnej – mówi Prodziekan ds. Nauki dr inż. Marek Macko.
Drukowanie przestrzenne to jedna z nowocześniejszych metod wytwarzania produktu takich jak choćby zabawki, ubrania czy wykorzystywane w gospodarce – części maszyn. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego już wcześniej posiadał drukarkę 3D, a teraz zestaw ze skanerem pozwala na poszerzenie możliwości prac dydaktycznych ze studentami.
- - Skanowanie to zbieranie chmury punktów, wielu milionów punktów stanowiących w sobie dokładny model 3D skanowanego obiektu. Coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne techniki projektowania takie jak Inżynieria Odwrotna- Revers Engineering jak i Rapid Prototyping oraz większe wymagania potencjalnych klientów wymusza na firmach ciągły wzrost jakości ich usług i produktów. NextEngine, aby sprostać tym potrzebom rynkowym umożliwia skanowanie obiektów w technologii HD – wyjaśnia Dawid Fionik z firmy CNS Solutions.
Uczelnia współpracuje z firmą od 2002 roku, a wszystko zaczęło się od przekazania przez licencji do programu SolidWorks. UKW jest jedyną uczelnią w naszym regionie, która może certyfikować swoich studentów, co jest dla nich gwarantem zdobycia wymarzonej pracy. Zestaw skanera i drukarki 3D jest kolejnym elementem poprawiającym warunki dydaktyczne Uniwersytetu.
- Stawiamy na praktyczny wymiar naszych kierunków technicznych. Drukarka i skaner 3D stanowią zalążek naszego laboratorium inżynierii odwrotnej. Dzięki temu można odtwarzać różne elementy, takie jak części samochodów, bez wykonywania projektów graficznych – wyjaśnia dr hab. inż. Marek Macko.
Kształcenie na kierunkach inżynierskich i technicznych wpisuje się w szerokoprofilowość Uniwersytetu. Do 9 lipca trwa rekrutacja na studia I stopnia stacjonarne takie jak mechatronika, informatyka, edukacja techniczno-informatyczna, inżynieria materiałowa czy inżynieria bezpieczeństwa.