Nauka: Hindusi pomogą rewitalizować rzeki

W dniach 10-20 lipca 2014 r. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy gości przedstawicieli Uniwersytetu Dev Sanskriti z Haridwaru (Indie). Dwójka naukowców z Indii dr Vijay Sharma i dr Sushil Bhadula uczestniczą w kwerendzie naukowej przygotowanej przez pracowników Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW. W ramach pobytu gościom zaprezentowane zostaną dobre i złe praktyki stosowane na drogach wodnych w Polsce MDW E 40 i E 70 (dolna Wisła, Żuławy Wiślane, ujściowy odcinek Warty).

UKW w Bydgoszczy od 2013 roku ma podpisaną umowę z Uniwersytetem w Hridwarze. Obecnie trwająca wizyta gości ma zainicjować współpracę na polu akademickim i naukowym. Z pierwszych ustaleń wynikły już konkretne plany naukowe i edukacyjne. Możliwe, że od 2015 r. przy współudziale naukowców znad rzeki Ganges uruchomiony zostanie na UKW kierunek studiów „Rewitalization of Rivers”. Ponadto pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych oraz Hindusi będą prowadzić wspólne badania w Polsce (na Wiśle) i w Indiach (na górnym Gangesie).