Wolontariat: Mała Ojczyzna - wspólna sprawa

Denerwuje Cię dziurawa droga do Twojego domu? A może miejscowy plac zabaw, który pamięta czasy Twojej podstawówki straszy dziś dzieci zamiast dawać im możliwość bezpiecznej zabawy? Jeżeli widzisz problemy, których inni zdają się nie dostrzegać lub zdążyli do nich przywyknąć weź udział w projekcie „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” i zostań liderem lokalnej społeczności.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. W ramach projektu 25 studentów-liderów zostanie przeszkolonych z zakresu wiedzy obywatelskiej oraz metod pracy z młodzieżą, po to aby wraz z grupą studentów-wolontariuszy ruszyć do małych miejscowości na terenie całego kraju, gdzie przeprowadzą warsztaty edukacyjne z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jeśli czujesz się liderem wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.frw.org.pl w zakładce programy „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” w plikach do pobrania i prześlij go do 20 sierpnia 2014 r. (włącznie) na adres a.gomolka@projektor.org.pl.

Jeżeli

• jesteś studentem-wolontariuszem programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”;
  • zrealizowałeś co najmniej 2 projekty w ramach PROJEKTORA;
  • sprawy lokalnych społeczności są Ci bliskie;
  • czujesz, że chcesz zmieniać świat na lepsze;
  • chcesz rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, przywódcze i organizacyjne;
  • lubisz współpracować z ludźmi i podejmować nowe wyzwania;

Ten projekt jest dla Ciebie!

„Fundacja BGK angażuje się i współtworzy ten projekt, bo jest on dla nas okazją by, mówiąc kolokwialnie, upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Pierwsza z nich, kwestia edukacji obywatelskiej, bycia świadomym i aktywnym uczestnikiem społeczności to fundamentalny element zdrowego, długookresowego rozwoju kraju. Po drugie, nasze małe ojczyzny to okazja by pokazać młodym ludziom, którzy szybciej niż im (i nam) się wydaje znajdą się u progu życia obywatelskiego, że można coś zmienić w swoim otoczeniu i nie wymaga to bycia gigantem. Działanie na rzecz najbliższego otoczenia to taki patriotyzm tu i na teraz, a nie wielkie słowa i sprawy, o których sądzimy, że nie mamy na nie wpływu. Wreszcie, angażujemy wolontariuszy, co już samo w sobie jest narzędziem budowania społecznej świadomości i lekcją uczestnictwa w sprawach wykraczających poza nasz partykularny interes.” – mówi Tomasz Kaczor, członek Zarządu Fundacji BGK.

Żeby wziąć udział w grze uczniowie muszą posiąść wiedzę, którą przekażesz im Ty jako lider wspólnie z wolontariuszami. Wasze zadanie to przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych złożonych z 3 spotkań trwających łącznie 6 godzin.

Aplikując do projektu możesz dołączyć do wąskiego grona 25 wolontariuszy, którzy po przejściu rekrutacji wezmą udział w specjalnie przygotowanym szkoleniu z zakresu wiedzy obywatelskiej. Projekt „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” to prestiżowe przedsięwzięcie dla doświadczonych liderów programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Udział w projekcie pozwala posiąść wiedzę, dzięki której możesz bardziej świadomie wpływać na lokalną rzeczywistość. Jeśli czujesz, że świat wokół Ciebie zależy od Ciebie koniecznie złóż aplikację i motywuj innych do aktywności obywatelskiej. Uczestnicy projektu otrzymają certyfikat sygnowany przez Prezesa Fundacji BGK i Prezesa Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Projekt jest realizowany przez Fundację BGK i Fundację Rozwoju Wolontariatu. Szczegółowych informacji na temat projektu udziela: Agnieszka Gomółka-Ziemba, a.gomolka@projektor.org.pl.