Impreza: Wielki Dzień Pszczół na UKW

8 sierpnia 2014 r. po raz drugi będziemy obchodzić ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jest to szansa na zwrócenie uwagi na rolę pszczół w środowisku. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przyłącza się do tego święta, zapraszamy od godz. 9.00. Oficjalne otwarcie o godzinie 10.00, festyn potrwa do godz. 17.00. Dla wszystkich przygotowano atrakcje, spotykamy się przy ogrodowej pasiece. Będziecie mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu pszczół, o pożytkach jakie dają ludziom, a także o tym co pszczółki lubią najbardziej, porady jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Można będzie założyć kapelusz pszczelarza, dowiedzieć się co to jest podkurzacz, zobaczyć oznakowaną królową, plastry miodu i posmakować pyłek kwiatowy i miody. Pokażemy również sposoby budowy prostych gniazd dla dzikich pszczół. Dla dzieci przygotowaliśmy zabawy i konkursy.

Wielki Dzień Pszczół to akcja, która ma zwrócić uwagę jak największej liczby osób na istotną rolę tych pożytecznych owadów i poinformować o problemie wymierania pszczół. Ta akcja oraz Akademie Przyjaciół Pszczół, odbywają się w ramach kolejnej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A.

Wciąż wiele osób myli pszczoły z osami i nie wie, że to właśnie dzięki zapylaczom powstaje nie tylko miód, ale także owocują drzewa owocowe i rosną warzywa. Niestety te niesamowite owady masowo giną. W czasie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół będzie można poznać bliżej świat tych pożytecznych dla całego środowiska naturalnego owadów i dowiedzieć się, jak im pomagać.
„W tym roku zapraszamy na wspólne świętowanie do ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które zapewnią bezpłatne wejście. Będzie można zbudować swój domek dla pszczół dziko żyjących czy dowiedzieć się, jakie rośliny na naszych balkonach i w ogrodach będą przyjazne dla pszczół” - mówi Małgorzata Strzelec, jedna z organizatorek Wielkiego Dnia Pszczół.

Obie akcje mają na celu popularyzację prostych Zasad Przyjaciół Pszczół:

• Nie wypalam traw i liści.
  • Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych.
  • Pozostawiam miejsca półdzikie.
  • Używam nawozów naturalnych.
  • Tworzę gniazda dla pszczołowatych.

Zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UKW, ul. J. Niemcewicza 2, obok głównego kampusu uczelni przy ul. J. K. Chodkiewicza 30! Wielki Dzień Pszół na UKW w godzinach 10.00-17.00.

Więcej na stronie: www.pomagamypszczolom.pl, a jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda codzienne życie pszczół zapraszamy na stronę: www.zycieula.pl.