Konkurs: Nowe programy Minister Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza 2 nowe programy: Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności. Wspólnych ich celem jest: edukacja kształtująca kreatywnych obywateli, rozbudzanie innowacyjności i zacieśnienie współpracy szkół i uczelni, ich realizacja ma rozpocząć się jesienią. Więcej o programie można przeczytać tutaj.

Uniwersytet Młodych Wynalazców to program, który ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami. Budżet programu wynosi 2 mln zł, z czego maksymalnie 50 tys. zł trafi do każdego z czterdziestu wybranych w konkursie Uniwersytetów Młodego Wynalazcy. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zakup drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynniki, a także pokryją koszty publikacji naukowych. Program potrwa do listopada 2015 r.

Akademickie Centrum Kreatywności mają na celu rozwijanie kompetencji i umiejętności przyszłych nauczycieli. Studenci – przyszli nauczyciele – będą uczyć się w nich m.in. jak rozwijać w uczniach takie umiejętności jak praca w grupie czy rozwiązywanie problemów, tworzyć programy nauczania, projektować działania edukacyjne oraz kierować procesem kształcenia. Budżet programu wynosi 2,5 mln zł, do każdej jednostki trafi nawet 250 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zaproszenie profesorów wizytujących, potrzebne oprogramowanie oraz analizy. Projekt zostanie zrealizowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i potrwa do listopada 2015. Oba programy finansowane są z funduszy europejskich – z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Uniwersytety Młodych Wynalazców i Akademickie Centra Kreatywności będą wyłonione w konkursie, który właśnie został ogłoszony na stronie internetowej www.nauka.gov.pl. Aby wziąć udział w obu programach uczelnie mogą składać wnioski do końca września. Programy rozpoczną się jesienią.