Współpraca: III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest jedną z ponad 1200 instytucji akademickich, która wzięła udział w III Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów „Universia”, a hasłem przewodnim był “Uniwersytet XXI wieku: perspektywa iberoamerykańska”. Reprezentantem UKW był JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski.

Organizatorzy podczas dwudniowego spotkania rektorów skupili się głównie na omówieniu obecnej i przyszłej pozycji uniwersytetów, a także analizie podjęcia nowych wyzwań dla szkół państwowych na kolejne lata. Rektorzy z uniwersytetów iberoamerykańskich oraz z innych regionów pracowali nad wizją miejsca uczelni iberoamerykańskich w kontekście globalnym. W tym celu wzięli udział w dziesięciu debatach.

Udział w programie to ogromne korzyści - możliwość współdziałania z uczelniamia z całego świata, zapewnienie stypendialne, realizacja projektów oraz budowanie prestiżu.

Głównym partnerem spotkania był Santander Universidades. Dziś zrzesza ponad 40 szkół wyższych. Najważniejsze cele Santander Universidades to wspieranie międzynarodowej wymiany studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych i administracyjnych uczelni, realizacja wspólnych inicjatyw i programów naukowych, a także finansowanie projektów badawczych i rozwojowych.

Punktem zamykających III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia było sygnowanie przez 1 103 rektorów z 33 krajów, w tym rektorów z Polski, Karty Uniwersyteckiej Rio 2014.
Warty podkreślenia jest fakt, iż Karta powstała w odpowiedzi na dostrzeganą potrzebę poprawy, modernizacji i internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. Tematy te były kluczowymi podczas Spotkania.