Drogi wodne: Warsztaty na Wiśle

Drogi wodne: Warsztaty na Wiśle

Pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW wraz z przedstawicielami partnerskich uczelni prowadzą warsztaty hydrologiczne na Wiśle. Potrwają one do 7 września.

Od 23 sierpnia do 7 września, w ramach międzynarodowego grantu badawczego adofinansowanego z 7. Programu Ramowego w kwocie około 900 000 złotych przez Komisję Europejską, trwają warsztaty naukowe na Wiśle. Pracownicy UKW (dr Michał Habel oraz mgr Dawid Szatten) oraz naukowcy z uczelni partnerskich projektu (prof. dr O. Obodowsky, dr Sergey Chalov, dr Michael Maerker, dr Zakhar Rozlach, mgr Pavel Gogolev, stud. Veronika Letnikova) prowadzą wspólne badania jakości materiału osadowego transportowanego w korycie rzeki Wisły na odcinku od Włocławka do Grudziądza. 

W badaniach wykorzystywana jest m.in. zaawansowana terenowa aparatura pomiarowa wypożyczona przez partnerów z Uniwersytetu z Tuebingen – LISST 25X (laserowy sensor do pomiaru uziarnienia i koncentracji osadu unoszonego w wodzie), partnerzy z Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa udostępnili na czas warsztatów analizator do bezpośrednich pomiarów zmętnienia wody. Podczas warsztatów testowana jest również aparatura sonarowa do zbierania danych głębokościowych – zintegrowany system batymetryczny HI TARGET GNSS bezpłatnie wypożyczony przez firmę Apogeo Sp. z o.o. z Krakowa. W trakcie warsztatów przewidziano badania terenowe oraz prace w laboratorium Instytutu Geografii, w pracowni sedymentologicznej. Rezultatem prac ma być raport dotyczący jakości i ilości materiału transportowanego w korycie Wisły. Badania te mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania przyszłych zbiorników wodnych, projektowanej Kaskady Dolnej Wisły.

Fluvial processes and sediment dynamics of slope channel systems: Impacts of socio economic - and climate change on river system characteristics and related services - FLUMEN, no. 318969 [Dynamika procesów fluwialnych i transportu osadów w korytach rzecznych: wpływ czynników społeczno – ekonomicznych oraz zmian klimatu na systemy rzeczne oraz powiązania miedzy nimi].