Inauguracja nowego roku akademickiego

Uroczyste Gaudeamus Igitur zabrzmiało na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. 2 października oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki.

Kolejny rok akademicki na UKW to nowe wyzwania, szanse rozwoju, a przede wszystkim – nowi studenci. W październiku na I roku studiów edukację w murach naszej Uczelni rozpoczęło 3900 żaków. Wśród nich są m.in. studenci nowego kierunku – innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną. - Pamiętajcie, że studiujecie w mieście wyjątkowym jakim jest Bydgoszcz. Nie tylko z roku na rok staje się piękniejsza, ale spełnia te warunki, które trafnie i obrazowo ujął król Kastylii Alfons X Mądry, który, erygując przed 750 laty Uniwersytet w Salamance:  Miasto, w którym chcą ustanowić studium uniwersyteckie, powinno posiadać dobre powietrze i piękne okolice, aby mistrzowie przekazujący wiedzę i scholarowie, którzy ją pobierają, żyli zdrowi i mogli folgować sobie i uprzyjemniać wieczór, gdy podnoszą się zmęczeni nauką. I prócz tego powinno obfitować w chleb, wino i dobre oberże, w których mogliby mieszkać i spędzać swój wolny czas bez wielkiego kosztu - powiedział Rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski. - Życzę Wam, abyście wyszli z murów naszej Alma Mater jako ludzie mądrzy i światli, aktywni i twórczy, abyście nigdy nie rezygnowali z marzeń. Dobrze wykorzystacie ta lata, a potem zachowajcie Uczelnię w dobrej pamięci i  wracajcie do niej, czując - zwrócił się do studentów UKW.

Inauguracja roku to też okazja do wręczenia nagród i wyróżnień. Najlepszym studentem został wybrany Michał Frąszczak, student II roku II stopnia kulturoznawstwa, który otrzymał również nagrodę Santander Universidades. Wyróżnienia otrzymały Diana Maria Diaków (psychologia) i Maria Krysińska (edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej). Natomiast tytuł najlepszego absolwenta otrzymała Agnieszka Kostyra, która w zeszłym roku ukończyła studia II stopnia na kierunku wychowanie fizyczne. Wyróżnione zostały Małgorzata Gabała (edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) oraz Anna Rzepińska (pedagogika). Za osiągnięcia sportowe nagrody otrzymali: Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch, Monika Kowalska, Katarzyna Trzeciak, Rafał Kowalski oraz Bartosz Jasiecki.

Inauguracja jest również okazją do wyróżnienia nauczycieli akademickich. Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostały odznaczone: dr hab. Barbara Ciżkowicz, dr hab. Magdalena Twarużek, dr Maria Gładyszewska, dr Anna Majewska i dr Katarzyna Wojciechowska.

Wykład inaugurujący nowy rok wygłosił prof. Władysław Władyka pt. „Dwa cuda polskie 1920/1989”.

Zdjęcia z uroczystości w galerii.