Koncert: IV Zaduszki Jazzowe

Koncert: IV Zaduszki Jazzowe

Pamięci zmarłym pracownikom i studentom UKW będą dedykowane IV Zaduszki Jazzowe, które w tym roku odbędą się 7 listopada o godz. 19 w Sali Copernicanum UKW. Wystąpi Donna Brown z towarzyszeniem Dixie Company. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Biurze Rektora (główny campus UKW, Chodkiewicza 30, I piętro).  Liczba zaproszeń ograniczona.

Donna Brown skazana była na sukces muzyczny od dzieciństwa. Naukę rozpoczęła w wieku trzech lat. Już w szkole średniej pracowała jako dyrygent chóru gospel w bazie lotniczej Craig. Była także akompaniatorem oraz dyrygentem chóru w swojej szkole. Uczęszczała do Mount Holyoke College w Massachusetts, gdzie jako stypendystka studiowała grę na fortepianie oraz organach, śpiew i dyrygenturę. Dyplom licencjata obroniła w The Julliard School w Nowym Jorku, zdobywając doświadczenie dyrygenckie pod okiem Abe’a Kaplana. Będąc absolwentką tej prestiżowej uczelni, wróciła dziesięć lat później jako nauczyciel. Pracę rozpoczęła przy boku swego mistrza Richarda Westenburga.

Donna pracowała w wielu krajach jako pianistka oraz dyrektor muzyczny dla takich gwiazd jak Jeree Palmer, Ronnie Dyson czy The Main Ingredients. Pracując z chórem męskim z Harlemu wystąpiła wielokrotnie w Nowym Jorku w takich miejscach jak choćby The Village Gate, The Peppermint Lodge, The Apollo Theatre, The Grand Paino, The Cotton Club i The Billy Holiday Theatre.

Pod jej batutą oraz w jej opracowaniu muzycznym Roseville Concert Choir and Orchestra wykonywało Requiem Mozarta. Jest również założycielką wielu zespołów gospel, w tym The Martin Luther King Singers, the Southern Baptist Voices of Praise oraz the Mount Holyoke College Gospel Choir.

W funkcji dyrektora muzycznego i dyrygenta, Donna Brown odbyła trzy trasy z przedstawieniem Gershwin Gala - przepięknie wyreżyserowanym show do muzyki Gershwina. Donna jest współzałożycielką i dyrektorem muzycznym chórów The Black Gospel Choir i The Golden Gospel Pearls, które od 1992 cyklicznie występują w Europie. Z założonymi przez siebie chórami wydała cztery albumy oraz jeden maxi singiel z muzyką gospel. Mający ponad 4000 tysięcy fanów, The Golden Gospel Pearls słynie z corocznych koncertów bożonarodzeniowych w Berlinie.

Donna odegrała kluczową rolę jako aranżer, pianistka i dyrygentka w Gayle Tuft’s Sensation Show pokazywanym w stolicy Niemiec. Od wczesnych lat 80. Donna Brown realizuje się artystycznie również w innej dziedzinie, a mianowicie jako bar-pianistka. Jej gry oraz śpiewu można posłuchać w najpiękniejszych hotelach na Manhattanie, w Philadelphii, Waszyngtonie, Lucernie, Gaastad, Montreux, Stuttgarcie, Bremie, Dresden, Magdeburgu, Baden-Baden, Hamburgu i Berlinie. Obecnie Donna Brown występuje w hotelu Ritz Carlton w Berlinie. Regularnie występuje również ze swoim zespołem Donna Brown and The Black Pearl Jazz Quartet, koncertując między innymi w tak prestiżowych salach jak Filharmonia w Berlinie.

Nazwiska mistrzów, od których Donna otrzymała muzyczne wykształcenie jest imponująca. Grę na fortepianie Donna studiowała u Ethel Dinkins, Edgara Zieglera i Ronalda Hodges’a, grę na organach u Ethel Dinkins i Myrtle Reigier i Dennisa Keene, a mistrzem fortepianu jazzowego byli dla niej Mickey Bass, Mike Logan i Reggie Moore. Śpiew doskonaliła pod okiem Cumberlanda, Ann Ruckert, Barbary Christopher i Michaela Dixona, a dyrygenturę u Tamary Brooks, Abrahama Kaplana i Richarda Westenburga. W 2013 roku artystka nawiązała współpracę z poznańską formacją jazzu tradycyjnego Dixie Company czego efektem jest płyta „Donna B & Dixie C” oraz wspólna trasa koncertowa na terenie Niemiec w 2014 roku.

Patronat medialny nad koncertem sprawują TVP Bydgoszcz oraz PR PiK.