Inwestycje: Podpisano Kontrakt Terytorialny

20 mld zł trafi do województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Kontraktu Terytorialnego, który w czwartek 13 listopada został podpisany w Ostromecku. Część tych funduszy trafi do UKW.

Kontrakt terytorialny to umowa między rządem a województwem, która reguluje kwestię inwestycyjne w świetle nowej perspektywy unijnej. W spotkaniu, które prowadziła premier Ewa Kopacz, uczestniczył Rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski.

UKW będzie realizował projekt badawczy w ramach Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej razem z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i 16 innymi jednostkami badawczymi w kraju. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.  Działania konsorcjum „EnFoodLife” opierają się na 3 węzłach.

1. Środowisko i ekologia
  2. Żywność
  3. Zdrowie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego realizować będzie zadania w ramach węzła drugiego – żywność. Zadanie dedykowane jest analizie związanej z zagrożeniem żywności i pasz dla zwierząt ze strony grzybów pleśniowych i substancji, które są przez te grzyby wydzielane czyli mikotoksyny. Z ramienia UKW zadanie będzie realizowane przez Zakład Fizjologii i Toksykologii pod kierownictwem profesora Jana Grajewskiego. Projekt ma wpłynąć na lepszą jakość życia społeczeństwa, zdrowsze odżywianie oraz lepsze życie.