Prof. Babiński: To jest sposób na wyjście z kryzysu gospodarki wodnej

Premier Ewa Kopacz ogłosiła, że Siedziba Zarządu Dorzecza Wisły będzie w Bydgoszczy. Inicjatorem tego pomysłu był prof. dr hab. Zygmunt Babiński, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW, twórca jedynego w Europie kierunku studiów rewitalizacja dróg wodnych. Swój pomysł, Profesor przedstawił podczas Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 25 lutego 2013 roku.

- Czuję się odpowiedzialny za ten pomysł – mówi profesor Babiński. - Powstał on już dość dawno, ale jego pierwszy szkic zaprezentowałem podczas Forum Gospodarczego w Toruniu w marcu 2012 roku. Wtedy to, przekonywałem, że musimy wyjść z kryzysu gospodarki wodnej, a jednym z pomysłów jaki wówczas przedstawiłem, było stworzenie nowej struktury i przeniesienia Zarządu Dorzecza Wisły do Bydgoszczy.

Profesor Babiński przedstawiał swoją koncepcję również na posiedzeniu Senatu RP w Warszawie w grudniu 2012 roku. Ostatecznie, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego w swoim stanowisku poparł ideę przeniesienia Zarządu Dorzecza Wisły do Bydgoszczy, a wczoraj w Ostromecku Premier Ewa Kopacz potwierdziła przeniesienie Zarządu do naszego miasta.

Profesor Babiński ma dalekosiężne plany związane z rozwojem infrastruktury hydrologicznej w Bydgoszczy – Będę pracował nad tym, aby w Bydgoszczy powstało Europejskie Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych, już rozpocząłem prace nad sprowadzeniem z Holandii statku, który będzie służył badaniom. Jestem przekonany, że dzięki decyzji o przeniesieniu Zarządu Dorzecza Wisły do Bydgoszczy, kierunek rewitalizacja dróg wodnych staje się priorytetowym kierunkiem studiów w Europie – dodaje profesor.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Bydgoszczy i naszych studentów. Nowa inwestycja to 250 nowych miejsc pracy dla specjalistów z branży hydrologicznej. Atutem Bydgoszczy jest położenie geograficzne nad Brdą i Wisłą. W naszym mieście krzyżują się dwie ważne międzynarodowe drogi wodne: E40 i E70.
W załączniku stanowisko sejmiku w sprawie ustanowienia Zarządu Dorzecza Dolnej Wisły w województwie kujawsko-pomorskim z siedzibą w Bydgoszczy.

Czytaj o studiach na kierunku rewitalizacja dróg wodnych.