Wystawa: Przestrzenie wyobraźni
Zapraszamy na kolejną wystawę do Biblioteki UKW. Tym razem obejrzymy „Przestrzenie wyobraźni” Miłosza Matwijewicza.
Miłosz Matwijewicz urodził się 27 października 1930 r. w Lesznie. W latach 1949-1955 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Tymona Niesiołowskiego. Jest malarzem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje w technice olejnej i akwareli. Zajmował się sztuką użytkową. Był pedagogiem. Brał udział w wielu wystawach okręgowych i ogólnopolskich oraz wystawach sztuki polskiej za granicą. Jest autorem jedenastu wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum we Włocławku, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, w kolekcjach prywatnych oraz na statku m/s Bydgoszcz. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi i uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Elżbieta Kantorek o wystawie i autorze:
- Miłosz Matwijewicz jest pejzażystą tworzącym w akwareli i technice olejnej. Rzadko maluje inne motywy. Powstają kwiaty, martwe natury, ale przede wszystkim artystę inspiruje pejzaż, gdzie głównym tematem jest krajobraz z wodą. Przestrzeń nieba, pasmo zieleni, lśniąca powierzchnia wody to pewnego rodzaju schemat powtarzany niemalże we wszystkich kompozycjach. Taką strukturę autor przekształca, przetwarza. To swoiste wariacje na zadany sobie temat. Układ kompozycyjny jest niezmienny, ale zawsze jest to inny krajobraz, innej okolicy, innego miejsca. Ważny jest kolor. On buduje atmosferę i nastrój każdej pracy. Autor plamą barwną wydobywa kształty, określa przestrzeń, sugeruje światło. Stosuje specyficzną kolorystykę, opierając się głównie na odcieniach błękitu i zieleni. Tonacja barwna jest zawsze chłodna, niekiedy tylko wzbogacona żółcieniami, drobnymi plamami cynobru, czerwieni. Miłosz Matwijewicz tworzy kompozycje realistyczne, w których szczegóły nie są ważne. Istotna jest aura danej chwili. Upraszcza kształty na rzecz działania plamy barwnej, często zatraca je wkraczając w obszar abstrakcyjnego kształtowania przestrzeni w obrazie.
Odczytujemy pejzaż i jednocześnie mamy poczucie znaczenia samej farby budującej obraz. Ona też stanowi o pracach, w których autor wkracza już w obszar "czystej" abstrakcji. Wyraźne pociągnięcia pędzla tworzące fakturę składają się m.in. na ekspresję tych przedstawień wzmocnioną diagonalnymi układami struktur barwnych. Artysta szuka kwintesencji pejzażu i uniwersalnej formy dla przekazania emocji wywołanych przestrzenią, światłem i barwą.