Współpraca: Edukacja przyszłości

27 listopada 2014 r. podpisano Umowę o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Instytutem Badań Edukacyjnych, dotyczącą tworzenia warunków i ram współpracy przy projektowaniu, realizacji i opracowywaniu wyników prowadzonych badań edukacyjnych dotyczących jakości i efektów organizacji procesu kształcenia, uwzględniając kontekst psychologii rozwoju i edukacji.

Koordynatorami odpowiedzialnymi za realizację umowy są: prof. Ewa Filipiak, ze strony UKW oraz dr Piotr Rycielski, ze strony IBE. Współpraca będzie polegać na wspólnym udziale w realizacji przedsięwzięć badawczych, organizacji konferencji i seminariów naukowych, promocji wyników badań w zakresie edukacji, opracowywaniu i testowaniu narzędzi badawczych.

Podpisaniu umowy towarzyszyło spotkanie Uczelnia dla Regionu - Edukacja Przyszłości, mające na celu stworzenie sieci współpracy w zakresie podnoszenia jakości kształcenia w województwie kujawsko-pomorskim. W seminarium uczestniczyli Czesław Ficner (Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski w Toruniu), Iwona Waszkiewicz (Wydział Edukacji i Sportu, Urząd Miasta Bydgoszczy), dr hab. Michał Fedorowicz i dr Piotr Rycielski (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz prof. Ewa Zwolińska (Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW) i przedstawiciele Uniwersytetu.

Program:

• zasoby badawcze Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji UKW - prezentacja badań, realizowanych projektów,  których wyniki mogą zostać wykorzystane w praktyce i polityce edukacyjnej regionu i kraju,
  • Edukacja w Bydgoszczy - strategia, badania, problemy, potrzeby rozwiązania  - Iwona Waszkiewicz, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy,
  • Edukacja w regionie kujawsko-pomorskim – strategia, badania, problemy, potrzeby rozwiązania - Czesław Ficner, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego woj. Kujawsko-Pomorskiego,
  • Edukacja w Polsce – polityka edukacyjna, badania, projekty - prof. dr hab. Michał Federowicz,  dyrektor IBE w Warszawie.

Podczas spotkania dyskutowano nad możliwością utworzenia lokalnej sieci współpracy oraz włączenia się w promowanie wypracowanych rozwiązań wysokiej jakości edukacji w kraju. Omówiono przedsięwzięcia badawcze, projektowane badania nad efektywnością i funkcjonowania edukacji realizowanych we współpracy z IBE, których wyniki mogą zostać wykorzystane w praktyce i polityce edukacyjnej, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, wspólnych seminariów i konferencji dotyczących edukacji.