Erasmus: ESN na UKW

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powstaje, sekcja organizacji Erasmus Student Network (ESN). Jej celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza Programu Erasmus.

Powstanie struktury ESN w naszym mieście jest inicjatywą studentki Katarzyny Brykalskiej, która obecnie pełni w niej, funkcję przewodniczącej. Pomysł powstania sekcji ESN w Bydgoszczy, narodził się po jej udziale w programie Erasmus. Wówczas po raz pierwszy studentka UKW miała kontakt z organizacją. Po powrocie postanowiła wesprzeć aktywnie jej działania i wyjść naprzeciw potrzebom osób uczestniczących w programie Erasmus w Bydgoszczy. – Sprawdziłam i na naszej Uczelni nie było takiej sekcji, wtedy postanowiłam, że warto coś takiego założyć – mówi Katarzyna Brykalska.

Tak właśnie powstała bydgoska sekcja ESN. Opiekunem struktury ESN na UKW jest dr Marcin Skinder. Obecnie aktywnie działa w niej 16 członków, z których część sama brała udział w programie Erasmus. Dzięki temu wiedzą, jakie są potrzeby zagranicznych studentów. Aby coraz lepiej dostosowywać do nich działania organizacji, członkowie sekcji, będą brali udział w zjazdach ESN Polska, które są organizowane kilka razy do roku.

Podstawowym zadaniem nowopowstałej sekcji będzie wspieranie integracji studentów wymiany i reintegracji studentów, którzy wracają po programach wymiany. Ponadto, szczególnie istotne będzie, reprezentowanie próśb i oczekiwań tych studentów w uczelniach oraz zapewnienie im niezbędnych informacji na temat programów wymiany akademickiej. Do zadań sekcji będzie również należała współpraca na rzecz rozwoju różnych międzynarodowych programów wymiany, poprzez opiekę nad zagranicznymi studentami i zapoznawaniem ich z polską kulturą

Ambicją członków bydgoskiej sekcji organizacji jest realizacja celów Erasmus Student Network w naszym regionie i rozwój współpracy, przy ogólnopolskich projektach i wydarzeniach. Planowane jest również podejmowanie intensywnych działań, mających rozwijać współpracę zagraniczną, co w przyszłości ma być realizowanie, przede wszystkim w formie wyjazdów i promocji naszej uczelni, poza granicami naszego kraju.

Więcej informacji na stronie ESN.