Krok w przyszłość: Znamy stypendystów z UKW

Pięcioro doktorantów UKW otrzymało stypendium w ramach projektu „Krok w przyszłość”. Uroczyste wręczenie umów stypendialnych odbyło się 11 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim. Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosków, mogą do 19 grudnia wziąć udział w dodatkowym naborze.

Zbigniew Szczepański: Wyznaczanie parametrów struktury porów materiałów przepuszczalnych na podstawie symulacji przepływów i danych mikrotomografii komputerowej.
Celem tej rozprawy doktorskiej jest opracowanie podstaw teoretycznych oraz metod wyznaczania parametrów struktury porów materiałów porowatych na podstawie danych eksperymentalnych mikrotomografii komputerowej, a także zastosowanie opracowanych procedur do wyznaczania parametrów wybranych materiałów porowatych. W ramach badań teoretycznych rozwijane są podstawy makroskopowego opisu struktury materiału porowatego i jej związku z mikroskopową budową wewnętrzną oraz z własnościami fizycznymi materiału. Wewnętrzna struktura przestrzeni porów odgrywa ważną rolę w przebiegu procesów i zjawisk zachodzących w takich materiałach (przepływy płynów, ciepła, ładunku, propagacja fal, adsorpcja i reakcje chemiczne, deformacja i własności wytrzymałościowe), a jej parametryzacja i badania mają duże znaczenie poznawcze i praktyczne. Umożliwia to przewidywanie przebiegu zjawisk w materiałach porowatych oraz ich inżynierię. W części numerycznej pracy przewiduje się opracowanie metod przygotowania danych mikrotomografii komputerowej do postaci umożliwiającej ich wykorzystanie w środowisku programu COMSOL. Obejmuje to zagadnienia wizualizacji mikroskopowej geometrii próbek materiału porowatego oraz implementacji opracowanych procedur, a także symulacji procesów zachodzących w materiale na poziomie mikroskopowym.

Marcin Kempiński: Identyfikacja parametrów budowy wewnętrznej betonów komórkowych metodą porozymetrii rtęciowej.
Celem ogólnym współpracy z firmą Solbet z Solaca Kujawskiego jest poprawa właściwości wytrzymałościowych i izolacyjnych produkowanych klas betonów komórkowych. Badania dotyczą eksperymentalnego wyznaczania rozkładów wymiarów porów oraz parametrów pochodnych w betonach komórkowych różnych odmian metodą porozymetrii rtęciowej.

Joanna Nowak: Projekt i wykonanie urządzenia do wczesnej diagnostyki obrzęku limfatycznego. Symulacje numeryczne i badania eksperymentalne. 
W ramach prac stypendialnych zostanie zaprojektowane urządzenie do pomiaru grubości fałdu tkanki, będące rozwinięciem koncepcji suwmiarki Harpendena. Zaletą jego będzie lekkość i łatwość obsługi, zostanie również wzbogacone o funkcje pozwalające na ciągłe monitorowanie deformacji tkanki z obrzękiem pod wpływem obciążenia (tzw. pełzanie tkanki) oraz określenie niektórych jej własności (m.in. sztywności i przepuszczalności). Dodatkowym elementem będzie przyrząd umożliwiający precyzyjne uchwycenie fałdu podczas pomiaru. Rezultaty uzyskane z symulacji numerycznych, przy odpowiednich założeniach modelowych dla tkanki zdrowej i z obrzękiem, zostaną skonfrontowane z wynikami badań eksperymentalnych.

Lidia Mosińska: Badanie właściwości warstw diamentowych otrzymanych metoda chemicznego osadzania z fazy gazowej pod kątem zastosowań w elektrochemii
Projekt dotyczy badań właściwości niedomieszkowanych warstw diamentowych, zwłaszcza w odniesieniu do ich zastosowań w elektrochemii. Głównym problemem i celem naukowym pracy jest możliwie pełne rozpoznanie procesu modyfikacji (terminowania) powierzchni warstw i uzyskiwanie w ten sposób materiału o oczekiwanych właściwościach. Rozwiązanie tego problemu w technologicznie powtarzalny sposób uprości konstrukcje i pozwoli na masowe realizacje na przykład elektrod diamentowych w oparciu o nanowarstwy. Warstwy diamentowe, ze względu na swoje właściwości mogą zaistnieć w gospodarce jako o wiele lepszy zamiennik istniejących materiałów, jednak nie tylko. Celem aplikacyjnym będzie próba konstrukcji opartego na niedomieszkowanych warstwach diamentowych systemu oczyszczania wody metodami aop (advenced oxidation process). Metoda ta ma szanse zrewolucjonizować systemy oczyszczania ścieków przemysłowych między innymi ograniczając ilość odpadów.

Paweł Popielarski: Właściwości optyczne i elektryczne cienkich warstw organicznych i nieorganicznych wykorzystywanych w strukturach OLED
Główny celem pracy jest zbadanie defektów z głębokimi poziomami istniejącymi w badanych warstwach organicznych wchodzących w skład struktur fotowoltaicznych i detektorów opartych o te warstwy oraz określenie ich parametrów metodami spektroskopii admitancyjnej i fotoadmitancyjnej, a także ich wpływu na mechanizm transportu nośników. Badania wykonywane będą w połączeniu z teoretycznymi obliczeniami komputerowymi przewodnictwa oraz pojemności w funkcji częstości przy różnych napięciach polaryzacji złącz. Szczególny nacisk położony będzie na wyjaśnienie przewodnictwa przy uwzględnieniu takich parametrów jak koncentracja, przekroje czynne, energia aktywacji. Te ostatnie badania pozwolą na uzyskanie informacji, jakie parametry mają decydujące znaczenie w procesach pułapkowania i uwalniania nośników oraz kształtowania charakterystyk G(w) jak C(w), a tym samym na własności ogniw fotowoltaicznych.
Projekty Lidii Mosińskiej i Pawła Popielarskiego realizowane są w ramach współpracy z firmami: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - sp. z o.o., B&B STAL oraz SUBELI sp. z o.o.