Teatr: Projekty edukacyjne

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza studentów i doktorantów do udziału w projektach edukacyjnych.

Archiwum (polskiej) nowoczesności. Wokół „Thermidora”

Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna programy edukacyjne skierowane do różnych grup widzów. Już 9 stycznia, debatą Wokół „Thermidora”, w której udział weźmie m.in. Jan Sowa, autor głośnej książki Fantomowe ciało króla, teatr inauguruje roczny cykl seminaryjny Archiwum (polskiej) nowoczesności. Kuratorem programu jest wybitny literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Michał Kuziak. W styczniu uczestnicy zajmą się tekstem Stanisława Brzozowskiego Legenda Młodej Polski, w lutym książką Tadeusza Boya-Żeleńskiego Nasi okupanci. Na liście lektur na kolejne miesiące znajdują się m.in. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Niemyte dusze Witkacego, Demokracja peryferii Zdzisława Krasnodębskiego, Inna nowoczesność Agaty Bielik-Robson, Fantomowe ciało króla Jana Sowy czy Prześniona rewolucja Andrzeja Ledera.

Samuel Zborowski. Projekt edukacyjny

Teatr Polski w Bydgoszczy wspólnie z Fundacją „sztuka.idea.”, w ramach programu Klasyka żywa, rozpoczyna projekt edukacyjny dotyczący tekstu Juliusza Słowackiego Samuel Zborowski. Wydarzenie towarzyszy marcowej premierze tej sztuki w TPB. Wykłady i konwersatoria poprowadzą̨ znawcy i badacze polskiego romantyzmu, związani z różnymi ośrodkami akademickimi w Polsce. Działania podejmowane w pierwszej odsłonie projektu mają na celu zaprezentowanie prawdziwego rękopiśmiennego kształtu utworu, różniącego się znacząco od wersji publikowanych, poddanych rozmaitym przekształceniom edytorskim.
Inauguracja projektu odbędzie się 12 stycznia wykładem dr Marii Makaruk (UW), a 23 stycznia dr Marek Troszyński (IBL PAN) zaprezentuje rękopiśmienną wersję tekstu.

Więcej informacji na stronie www.teatrpolski.plZe względu na ograniczoną ilość miejsc osoby zainteresowane projektami proszone są o wcześniejszą deklarację obecności:

Paulina Wenderlich
Dział Promocji TPB