Koncert: Akordeon i smyczki w Filharmonii

Opis ze strony: www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Na koncert Muzyka na akordeon i smyczki zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej w środę 14 stycznia 2015 r. o godz. 19.00.

Wystąpią:

• Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis,
  • José Maria Florêncio, dyrygent,
  • Maciej Frąckiewicz, akordeon.

Usłyszymy:

• Bottigliero - Don Salvador 4 retratos españoles,
  • B. K. Przybylski - Concerto classico,
  • Bottigliero - I delfini di Hurghada,
  • Galliano - Opale concerto,
  • Bottigliero - Giulia.

Mało wiemy o muzyce akordeonowej, choć bogactwo jej brzmienia, uniwersalny charakter, „energetyczność" ujmują w zasadzie wszystkich. Już w początkach XX wieku akordeon zdobył niezwykłą popularność w muzyce tanecznej i ludowej. Duże zainteresowanie instrumentem wykazali również muzycy i kompozytorzy z kręgu muzyki poważnej, często spotykamy akordeon w muzyce jazzowej. Akordeon doczekał się własnej literatury muzycznej, na którą składają się transkrypcje muzyki dawnej (głównie organowej) oraz liczne kompozycje napisane specjalnie na ten instrument. Obecnie klasy akordeonu posiadają wszystkie polskie szkoły i akademie muzyczne, a także większość ośrodków zagranicznych. Szeroko otworzyły się drzwi szacownych sal koncertowych dla akordeonu, by uczynić jego obecność tak naturalną, jak skrzypiec czy fortepianu, by pokazać, że instrument ten to nie parias, lecz pełnoprawny obywatel estrad filharmonicznych.

Doskonałym tego przykładem jest udział solisty w tym koncercie, Macieja Frąckiewicza jednej z ciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia. Urodził się w Białymstoku, w 2010 ukończył z wyróżnieniem stołeczny Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Klaudiusza Barana. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Laureat - wraz z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz, jako TWOgether Duo - Paszportu POLITYKI za 2011. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami takimi, jak Paweł Szymański, Dariusz Przybylski, Wojciech Ziemiowit Zych czy Wojciech Blecharz. Otrzymał stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz), a także stypendium Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia artystyczne. Zarówno w repertuarze solowym, jak kameralnym artysta trzyma się dwóch nurtów: transkrypcji muzyki dawniejszej, ze szczególnym naciskiem na twórczość Jana Sebastiana Bacha oraz dzieł współczesnych, przeznaczonych od razu na akordeon i szeroko wykorzystujących możliwości instrumentu. Koncert wypełni muzyka napisana specjalnie na akordeon przez współczesnych kompozytorów, jak: Francesco Bottigliero, pianista, dyrygent i kompozytor, absolwent konserwatoriów w Napoli i Salerno, obecnie związany z Operą Bałtycką, gdzie współpracuje przy tytułach Makbet, Traviata i Wesele Figara; Bronisław Kazimierz Przybylski (1941-2011), który był uznanym kompozytorem, niezwykle cenionym pedagogiem i współorganizatorem życia muzycznego Łodzi, jego kompozycje prezentowane były na wszystkich znaczących festiwalach muzycznych w Polsce i poza granicami kraju; Richard Galliano - francuski kompozytor i multiinstrumentalista, akordeonista-wirtuoz, laureat Django Reinhardt Prix, nagrody francuskiej Academie du Jazz, należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, który działa w świecie jazzu, muzyki klasycznej, muzyki rozrywkowej i etnicznej, ale najważniejszym źródłem inspiracji dla artysty pozostaje tango rodem z Argentyny.