Projekt: Trening relaksacyjny a jakość snu sportowców

Projekt interdyscyplinarnego zespołu badawczego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, kierowanego przez dr Kamilę Litwic-Kaminską z Instytutu Psychologii UKW otrzymał wsparcie z MNiSW w ramach ministerialnego konkursu Rozwój Sportu Akademickiego. Na realizację badań: „Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców” przyznano 100 000 zł. Podstawowym założeniem badań jest przybliżenie problematyki jakości snu sportowców akademickich oraz wyjaśnienie, jak stosowanie popularnych treningów relaksacyjnych może oddziaływać na funkcjonowanie jednostki. W uzyskaniu finansowania pomogły zasoby uczelni. W badaniu wykorzystane zostaną aktygrafy Actiwatch 2 udostępnione z laboratorium wysiłku fizycznego zlokalizowanego w Instytucie Kultury Fizycznej UKW oraz ProComp5 Infiniti – urządzenie umożliwiające dokonywanie monitoringu fizjologicznego i biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback) wypożyczone z Pracowni Badań Eksperymentalnych Instytutu Psychologii UKW.

  • Zespół projektu:
    • Kierownik projektu: dr Kamila Litwic-Kaminska
  • Wykonawcy projektu:
    • Pracownicy i doktoranci Instytutu Psychologii UKW: dr Monika Wiłkość, mgr Martyna Kotyśko, mgr Dominik Bernatowicz
    • Pracownicy Instytutu Kultury Fizycznej UKW: dr Mirosława Cieślicka, dr Błażej Stankiewicz
  • Na potrzeby projektu nawiązano także współpracę z pracownikiem Zakładu Fizjologii Człowieka Collegium Medicum UMK, dr. n. med. Tadeuszem Prackim, którego zadaniem będzie analiza danych pochodzących z pomiarów aktygrafami.

Celem Programu „Rozwój Sportu Akademickiego” jest wspieranie rozwoju badań naukowych na rzecz rozwoju sportu akademickiego. Program stanowi realizację modułu 4 pn. „Badania Naukowe” Porozumienia o współpracy z dnia 30 marca 2011 r. pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie realizacji działań na rzecz rozwoju sportu akademickiego.

W ramach programu finansowane są projekty obejmujące badania naukowe dotyczące rozwoju sportu akademickiego oraz jego monitorowania, w szczególności mające na celu:

  • zapewnienie rozwoju badań o zasadniczym znaczeniu dla procesu szkolenia sportowego realizowanego w szczególności przez jednostki objęte programem Akademickich Centrów Szkolenia Sportowego;
  • wspieranie rozwoju badań dotyczących optymalizacji procesu szkolenia sportowego;
  • wspieranie badań związanych z przygotowaniem sportowym zawodników do priorytetowych imprez sportowych;
  • wspieranie innowacyjnych badań służących doskonaleniu procesu treningowego.

Do konkursu zgłoszono 52 wnioski, do finansowania zakwalifikowano 20 z nich.