Projekt: Otwarcie Akademickiego Centrum Kreatywności

Projekt: Otwarcie Akademickiego Centrum Kreatywności

Budzimy szkołę! Serdecznie zapraszamy na inaugurację Akademickiego Centrum Kreatywności, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 26 stycznia o godz. 13 w sali konferencyjnej Biblioteki UKW.

Akademickie Centrum Kreatywności, działające przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, to jedna z dziewięciu jednostek utworzonych w kraju w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (decyzja nr 7/POIG/ACK/2014). W zamierzeniu będzie to wzorcowe centrum kształcenia nauczycieli - promotorów zmiany edukacyjnej, którzy włączą się w działanie pod hasłem „Budzimy szkołę”. Podczas otwarcia zostaną przedstawione główne założenia projektu oraz zespoły Centrum.

Głównym zamierzeniem projektu jest opracowanie (testowanie i popularyzacja) innowacyjnego modelu pracy nauczyciela/studenta z uczniem w oparciu o koncepcję Lwa S. Wygotskiego i J. S. Brunera. Obszarem badań okres wczesnej edukacji i specyfikę przygotowania nauczyciela do pracy z dzieckiem w tym etapie, stanowiącym fundament dalszej edukacji. To właśnie pierwsze lata pobytu dziecka w szkole utrwalają nawyki myślenia i rozumienia, przesądzają o dalszej karierze ucznia. Nauczyciele I poziomu edukacji muszą być wsparciem dla dziecka w nauce kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Konieczna jest zmiana sposobu ich kształcenia, ich filozofii myślenia. Studenci - beneficjenci projektu będą uczestniczyć w cyklu warsztatów, podczas których rozwiną kompetencje „nauczyciela - kreatora nauczania rozwijającego”. Zostaną przygotowani do rozwijania i wdrażania u dzieci myślenia twórczego, krytycznego, problemowego i projektowego. Rozwiną także umiejętność uczenia we współpracy oraz reagowania na potrzeby ucznia.

Kierownikiem projektu ACK jest Dyrektor Instytutu Pedagogiki, kierownik Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - prof. dr hab. Ewa Filipiak.

Unikatową grupę projektową stanowią 3 zróżnicowane zespoły: (1) zespół naukowo- badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, (2) zespół nauczycielek-interwencjonistek, (3) zespół studentów kierunku Pedagogika Wczesnoszkolna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zespoły te tworzą bazę dla konstruowania przestrzeni społecznej sieci uczenia się, dzięki której uczestnicy będą doświadczać autentycznego współtworzenia wiedzy w edukacyjnym działaniu, pogłębionego transferu pomiędzy Nowicjuszem (studentem) a Ekspertem (nauczycielem). Zaangażowane uczestnictwo studentów w projekcie przyczyni się do zainicjowania zmiany ich filozofii edukacyjnej, rozumienia zmiany edukacyjnej, wejścia w rolę promotora zmian.

Doświadczenia studentów będą dokumentowane na BLOG-u oraz w prowadzonych przez studentów e-portfolio. Efekty projektu zostaną zaprezentowane na konferencji z udziałem ekspertów zagranicznych w X 2015 roku.