Nowy most w Toruniu przyjazny środowisku

Nowy most w Toruniu przyjazny środowisku

Naukowcy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych zakończyli badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły. Projekt prowadzili wspólnie z naukowcami z UMK.

W dniu 29 stycznia 2015 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie podsumowujące 3-letni okres prac badawczych naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy w trakcie realizacji tej inwestycji prowadzili badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze. W spotkaniu, zorganizowanym przez prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, uczestniczyli m.in.: Wiesław Tomaszewski – kierownik projektu, prof. Andrzej Przystalski wraz z zespołem, prof. dr hab. Zygmunt Babiński wraz z zespołem (dr Michał Habel, mgr Dawid Szatten),  przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Dyrektorem Włodzimierzem Ciepłym oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Naukowcy z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW, pod kierownictwem prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego, prowadzili przez 3 lata monitoring wpływu budowy mostu na stosunki hydrograficzne i hydrologiczne rzeki Wisły, w szczególności oddziaływania podpór mostu i estakady na warunki przepływu wód i procesy korytowe. Obserwacje objęły także strefę brzegową, ze szczególnym uwzględnieniem skarpy brzegu prawego Wisły, dla określenia ewentualnego wpływu konstrukcji mostowej na stabilność i umocnienie brzegów.

- Ocenia się, że zmiany morfodynamiczne koryta Wisły w strefie budowy nowego mostu mieszczą się w granicach przekształceń dna (przegłębień) spotykanych poniżej innych mostów w tym kolejowego w Toruniu, a wyspa centralna (podpora centralna mostu) nie wpływa istotnie na ruch rumowiska rzecznego- mówił podsumowując prace zespołu prof. Zygmunt Babiński. Zespół bydgoskich naukowców prowadził równolegle obserwacje terenów zalewowych. W tej kwestii nie stwierdzono żadnych niekorzystnych dla środowiska zjawisk. 

Więcej informacji na temat spotkania i zakończonego projektu znajdziecie Państwo na stronach internetowych:

  1. Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu – link
  2. Serwisu internetowego Urzędu Miasta Torunia - link
  3. Telewizja Polska oddział Bydgoszcz – link
  4. Nasze Miasto Toruń – link
  5. Gazeta Wyborcza Toruń – link