Sympozjum: poświęcone Marianowi Rejewskiemu

Instytut Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wraz ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Technicznych i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy organizują Sympozjum z okazji „Roku Mariana Rejewskiego” przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbędzie się ono 12 lutego 2015 r. w Auli Atrium, Collegium Maius, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przy ul. J. K. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy.

„Rok Mariana Rejewskiego” został ogłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy w 110 rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego. Gościem honorowym sympozjum będzie pani Janina Sylwestrzak - córka Mariana Rejewskiego, która wygłosi krótkie przemówienie. Ciekawe prelekcje wygłoszą płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz profesor Marek Wójtowicz z Instytutu Matematyki UKW. Na zakończenie zainteresowani uczniowie będą mogli wziąć udział w praktycznych warsztatach z szyfrowania, które przeprowadzą studenci Koła Naukowego OMEGA.

Uczestnicy sympozjum zwiedzą również przygotowaną przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy wystawę poświęconą M. Rejewskiemu, która 12 lutego eksponowana będzie w holu Collegium Maius UKW.
Na uroczystości zaproszeni zostali: Prezydent Miasta Bydgoszczy, rektorzy UKW, dziekani i dyrektorzy instytutów WMFiT. Udział w obradach potwierdziło już ponad 250 osób.

Program:

• 09.00 -10.15 – powitanie gości i uczestników sympozjum
    • Jak i dlaczego warto polubić matematykę - Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego
    • Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog - płk Jerzy Lelwic, Muzeum Wojsk Lądowych
  • 10.15-11.00 - Zwiedzanie wystawy udostępnionej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką
  • 11.00-12.00 - Ewolucja szyfrowania - prof. dr hab. Marek Wójtowicz, Instytut Matematyki UKW
  • 12.15-13.15 - Warsztaty: Szyfrowanie w praktyce - studenci matematyki, członkowie Koła Naukowego OMEGA