Recykling: Walentynkowe lizaki za baterie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego po raz kolejny włącza się w akcję EkoWalentyki. W najbliższy piątek i sobotę na naszej Uczelni odbędzie się zbiórka zużytych baterii, za które każdy otrzyma słodkie lizaki.

EkoWalentynki, zainicjowane przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, odbywają się już od kilku lat w całej Polsce, a celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa i ochrona środowiska. W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów , rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach.

W Bydgoszczy koordynatorem akcji jest Akademickie Centrum Wolontariatu UKW. Zużyte baterie będzie można wrzucać do pojemników w piątek i sobotę w godz. 9-16 w Bibliotece UKW (Szymanowskiego 3), Domu Studenckim „Romek” przy ul. Łużyckiej oraz w Szpitalu Uniwersyteckim im. dra A. Jurasza (przed biurem rzecznika prasowego). Partnerami akcji są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu.