Iberian and Slavonic Cultures in Contact and Comparison: Intra muros - Ante portas

Międzynarodowa konferencja w Lizbonie: 8-10 maja 2008 roku.

Była to kolejna międzynarodowa konferencja z cyklu "Kultury Iberyjskie i Słowiańskie w Kontaktach i Porównaniach" na Uniwersytecie w Lizbonie. Tym razem jej temat nawiązywał do dwu antycznych formuł "Intra muros" - "Ante portas", odwołujących się do problematyki "czytania Obcego" oraz wielokulturowości. Zagadnienia te podjęte zostały w perspektywie iberyjsko-słowiańskich badań porównawczych. Symbolem graficznym sesji stała się słynna wieża z portugalskiego konwentu Templariuszy w Tomarze, która kształtem przypomina drzewo i jako opasana symbolicznym pasem stała się murem, który nie dzieli lecz łączy.
Głównym organizatorem sesji, w której uczestniczyło 70 referentów z Europy oraz obu Ameryk, było Międzynarodowe Stowarzyszenie do Badań Iberyjsko-Słowiańskich - CompaRes, z siedzibą na UL.

Obrady przebiegały w trzech sekcjach:

1. Kultura-literatura-historia-fiozofia,
  2. Translacja,
  3. Lingwistyka.

Konferencja była częścią obchodów Tygodnia Iberyjsko-Słowiańskiej Współpracy Kulturalnej na Wydziale Humanistycznym UL. Towarzyszyły jej wieczory poetyckie, wystawa na temat architektury krajów słowiańkich w hallu Uniwersytetu, cocktail  wydany przez ambasady krajów słowiańskich w Lizbonie, prelekcje na temat literatury słowiańskiej w Portugalii oraz promocja tomu pokonferencyjengo z pierwszej lizbońskiej sesji iberyjsko-słowiańskiej (2006): Iberian and Slavonic Cultures: Contact and Comparison, Edited and with an Introduction by Beata Elżbieta Cieszyńska, Lisbon 2007.

Program konferencji znajduje się w załączniku