Studenci: Wykłady ogólnouczelniane - Akademia Planete Doc
Propozycja dla studentów, którzy nie wybrali jeszcze wykładów ogólnouczelnianych na semestr letni 2014/2015!
Dotyczy studentów studiów stacjonarnych I stopnia z obszaru nauk humanistycznych (socjologia, pedagogika wczesnoszkolna, filozofia, filologia polska, filologia, dziennikarstwo, nowe media i komunikacja społeczna, bezpieczeństwo narodowe, administracja). Zachęcamy do zapisów na wykład: Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+DOC
Prowadzący: dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek Wykłady odbywają w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 11, w sali 25, co czwartek o godzinie 17:00. Zapisy w Dziale Dydaktyki, tel. 523419229.
Wykład fakultatywny Akademii PLANETE+ DOC to cotygodniowe spotkanie z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych przez nich ekspertów. Jego dopełnieniem jest projekcja filmu w kinie Studyjnym ORZEŁ Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (udział w niej jest nieobowiązkowy). Karnet na 15 projekcji kosztuje 99 zł. Bilet na jedną projekcję kosztuje 6 zł. Bilety i karnety do nabycia w kasie kina ORZEŁ MCK od 26 lutego. Zajęcia inauguracyjne odbędą się 26 lutego w Kinie ORZEŁ MCK o 17:00, po spotkaniu zapraszamy na film „kebab i horoskop” o godz. 18.15.
Następne wykłady w ramach zajęć fakultatywnych odbywać się będą w sali nr 25 przy ul. Jagiellońskiej 11 w Bydgoszczy (sala może pomieścić 20-25 osoby). Na program zajęć (wykładów, projekcji i dyskusji) składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Film dokumentalny na początku XXI wieku nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości.
Celem Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej. Nowa forma zajęć akademickich przygotowuje do świadomego uczestniczenia w kulturze i aktywnego jej tworzenia. Zaproszony ekspert: dr Magdalena Wichrowska.
Akademia PLANETE+ DOC dla studentów to program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Z bogatego repertuaru PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, zostały wybrane najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne.
Dotychczas systematycznie prowadzone są dwa programy edukacyjne w ramach uniwersyteckiej Akademii PLANETE+ DOC – Akademia Filmu Dokumentalnego, której celem jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej; a także Oblicza Globalizmu w sztuce filmowej, na którego program składają się filmy ukazujące różne wymiary globalizmu na świecie: ekonomiczny, etyczny, ekologiczny, problemy władzy i mediów. Celem cyklu jest wyjście poza abstrakcyjne uniwersyteckie rozważania i ukazanie konkretnych miejsc i ludzi, których problemy globalizmu bezpośrednio dotykają, a dopiero wówczas stosowanie do ich analizy teorii i modeli.
Lista filmów wyświetlanych w ramach projektu Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC
- Pięć rozbitych kamer, reż. Emad Burnat, Guy Davidi, Palestyna/Francja/Izrael/Holandia 2011
- Armadillo – Wojna jest w nas, reż. Janus Metz, Dania 2010
- W drodze do Jah, reż. Noel Dernesch, Moritz Springer, Niemcy/Szwajcaria 2013
- Prywatny wszechświat, reż. Helena Třeštíková, Czechy 2012
- Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013
- Cudze listy, reż. Maciej Drygas, Polska 2010
- Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, Polska 1991
- DNA Dreams, reż. Bregtje van der Haak, Holandia 2012
- Śmierć człowieka pracy, reż. Michael Glawogger, Austria/Niemcy 2005
- Ambasador, reż. Mads Brügger, Dania 2011
- Para do życia, reż. Jonnas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia/Szwecja 2010
- Kucharze historii, reż. Péter Kerekes, Słowacja/Czechy/Austria 2009
- Brakujące zdjęcie, reż. Rithy Panh, Francja/Kambodża, 2013
- Scena zbrodni, reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn, Dania/Norwegia/Wielka Brytania 2012
- Spotkania na krańcach świata, reż. Werner Herzog, Wielka Brytania 2007
Wszyscy chętni studenci mogą uczestniczyć w ich projekcji w kinie Studyjnym ORZEŁ Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.