Spotkanie: Beata Gołembiowska opowie o emigracji

Spotkanie: Beata Gołembiowska opowie o emigracji

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich pasjonatów historii oraz dobrej literatury na spotkanie z Beatą Gołembiowską, autorką książki „W jednej walizce”, traktującej o dziejach znamienitych polskich rodów arystokratycznych, których wojenna zawierucha rzuciła do odległej Kanady.

Zapraszamy 17 marca 2015 r., godz. 17.00, Muzeum Dyplomacji I Uchodźstwa Polskiego UKW (Bydgoszcz, ul. R. Berwińskiego 4). Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona – zapisy telefonicznie pod nr 52 346 23 18 lub e-mailowo: muzeum@ukw.edu.pl!

Autorka opowie o swoich rozmowach z rodziną Czartoryskich, Czetwertyńskich, Komorowskich, Platerów, Popielów, Potockich, Sapiehów, Siemieńskich, Tarnowskich, Tyszkiewiczów i Zamoyskich. Przedstawi fascynującą historię ludzi, którzy straciwszy całe mienie, zabrane nielegalnie przez komunistów, wyruszyli w świat trzymając w ręku symboliczną „jedną walizkę”.

W trakcie spotkania zaprezentujemy również film dokumentalny „Raj utracony, raj odzyskany” w reżyserii Beaty Gołembiowskiej, o polskiej szlachcie mieszkającej w małym kanadyjskim miasteczku Rawdon.

Gorąco zachęcamy do udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu! Zapowiada się niezapomniany wieczór!

O Autorce:

Beata Gołembiowska Nawrocka urodziła się  w Poznaniu. W latach 1976 – 1981 studiowała biologię środowiskową na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym okresie zaczęła działać w Ruchu Młodej Polski, a potem w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Po ukończeniu studiów osiedliła się w Radomiu, obejmując posadę w Muzeum Okręgowym w Dziale Przyrody. Do czasu stanu wojennego działała w Solidarności Radomskiej prowadząc bibliotekę związkową i wszechnicę, a po jego wybuchu włączyła się w ruch podziemny, roznosząc ulotki oraz paczki dla internowanych i więzionych. W 1989 roku, razem z mężem i dwiema córkami wyemigrowała do Kanady. Dwa lata później, w Dawson College zaczęła studia fotografii i po ich ukończeniu przez kilka lat pracowała jako fotograf mody, wystawiając równocześnie swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich zostało zakupionych przez: Galerię Muzeum Sztuk Pięknych, City of Verdun, Lotto Quebec, Regards du Québec, Groupe SM oraz prywatnych kolekcjonerów. W ramach konkursu zorganizowanego przez Regards du Québec trzy fotografie Beaty Gołembiowskiej zostały włączone do albumu "La famille". Już w okresie studiów fotograficznych pisała artykuły do czasopism polskich i kanadyjskich o tematyce przyrodniczej i fotografii. W latach 2002 – 2006 pracowała jako malarka dekoracyjna i dekoratorka dla programu telewizyjnego Debbie Travis Facelift.

Od 2006 roku aż do chwili obecnej działa w Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki oraz Queen Art Films, gdzie zadebiutowała jako reżyser filmem Raj utracony, raj odzyskany (TV Polonia 2012), opowiadającym o ziemiaństwie i arystokracji w Rawdon, w Kanadzie. Tuż po realizacji filmu zaczęła zbierać materiały do książki – albumu o polskiej arystokracji na emigracji w Kanadzie. W grudniu 2011 roku album W jednej walizce został wydany w Polsce przez wydawnictwo Poligraf. W tym samym czasie wydawnictwo Novaeres wydało jej powieść Żółta sukienka. Kolejna – Malowanki na szkle – ukazała się w październiku 2014 roku, nakładem wydawnictwa Comm. Beata Gołembiowska, jako dziennikarka i fotografik, współpracuje z „Panagea Magazine” – polsko-angielskim miesięcznikiem wydawanym w Szkocji oraz z „Gazetą – Dziennikiem Polonii w Kanadzie”.

www.beatagolembiowska.studiobim.ca
www.beatagolembiowska.wordpress.com