I Ogólnopolska wystawa współczesnych autografów AutografEXPO 2008

5. czerwca 2008 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW (ul. Berwińskiego) odbyły się dwa niezwykłe wydarzenia. Otwarta została wystawa Autografexpo 2008, którą oglądać będzie można od 05.06 do 30.09 2008 roku. Podpisano także dokument, zatytułowany „Akt Jedności”, z okazji X. rocznicy utworzenia Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Rafał Bruski - wojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Całbecki - marszałek województwa, Konstanty Dombrowicz - prezydent Bydgoszczy oraz ambasador Ukrainy Oleksander Motsyk i Jerzy Kulej.

Wydarzeniem niecodziennym, towarzyszącym wystawie, było podpisanie symbolicznego dokumentu, zatytułowanego „Akt Jedności”, z okazji X. rocznicy utworzenia Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podpisanie dokumentu okolicznościowego pomiędzy Wojewodą a Marszałkiem województwa, w asyście świadków – przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury i biznesu oraz stanu duchownego, stanowiło precedens w skali kraju. Tekst "Aktu jedności" przygotował dr hab. Adam Sudoł, prof. nadzw..

Pierwsza ogólnopolska wystawa pisma odręcznego utrwalonego przez osoby publiczne na różnego typu detalach. Okres czasu obejmujący prezentowane autografy to generalnie współczesność - a ściślej rzecz ujmując ostatnie 100 lat. Wystawa jest poglądowa: zawiera wybór z ponad 75.000 detali (dopuszczono około 500. w następujących dziedzinach: arystokracja, polityka, sport, film, sztuka, muzyka, nauka), które zostały bezpośrednio ocenione w temacie głównym to znaczy autentyczności, jak i ich atrakcyjności publicznej.

Główną nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Bydgoszczy w kategorii Najciekawsza Forma Współczesnego Autografu przyznana została profesorowi Franciszkowi Starowieyskiemu, który niestety, nie mógł wczoraj osobiście odebrać nagrody.

Najdroższym dokumentem po raz pierwszy pokazywanym oficjalnie w Polsce będzie pismo Saddama Hussaina wycenione przez jeden z amerykańskich domów aukcyjnych na 10.000 dolarów.

Tematem dodatkowym jest ekspozycja niekonwencjonalnego zastosowania autografów w sztuce i szeroko pojętym biznesie. Nie jest tajemnicą iż w chwili obecnej przy zachwianiu rynku walutowego; inwestycje profilowane w działy kolekcjonerskie, takie jak: sztuka i dokumenty odręcznie pisane święci triumfy. Trend biznesu do operowania detalami tego typu w wymianie dyplomatycznej, jak i okolicznościowej - jest coraz bardziej powszechny (wypowie się w tym temacie jedyna osoba certyfikująca oficjalnie autografy w Polsce, biegły Jarosław Pijarowski, który jednocześnie jest komisarzem wystawy).

Wystawa będzie miała charakter cykliczny. Została przygotowana i zorganizowana przy aktywnym wsparciu merytorycznym niezależnej międzynarodowej grupy kontroli: fałszerstw, zabezpieczeń i psychomanipulacji medialnej C4- Lege Artis. Dodatkowo po raz pierwszy zostaną upublicznione niektóre metody zabezpieczeń stosowanych współcześnie w zakresie umów, dokumentów o charakterze dyplomatycznym, jak i marketingowym.

Pierwsza w Polsce wystawa aktywna - zmieniająca swe detale w czasie.  Ta wyjątkowa ekspozycja stanowi nowatorskie ujęcie kolekcjonerstwa, jak i najnowszych trendów, funkcjonujących w biznesie i dyplomacji. Dokumenty i złożone na nich autografy, prezentowane w trakcie wystawy, są unikalne w skali światowej ze względu na wyjątkową pozycję i dokonania ich autorów (prezydenci państw, artyści światowego formatu, pisarze, politycy, sportowcy, pierwsi kosmonauci).

Serdecznie zapraszamy!