Dzień: Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Serdecznie zapraszamy 26 marca 2015 r. na obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, organizowane w Bibliotece UKW po raz czwarty. Miło nam będzie Państwa gościć. Początek uroczystości o godz. 16.30.

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.”

Tymi słowami Stanisław Worcell, XIX-wieczny polski działacz polityczny i publicysta, scharakteryzował naturę więzi łączącą Polaków i Węgrów.

O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2007 r.:

Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu. W drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadł Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. W roku 1956 Polacy udzielili spontanicznego poparcia uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego. Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń. Uwieńczeniem tego procesu jest członkostwo obydwu krajów i ich aktywne partnerstwo w Unii Europejskiej oraz w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddając hołd pamięci pokoleniom Polaków i Węgrów, którzy przez wieki tworzyli więzy tej bezprzykładnej przyjaźni ustanawia dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Analogiczna uchwała o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Węgiersko-Polskiej została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Republiki Węgierskiej.