Sympozjum filozoficzne: O prowokacjach i inspiracjach

Oddział Bydgoski PTF oraz Instytut Filozofii zapraszają na Sympozjum Filozoficzne:

"Inspiracje i prowokacje metafizyczne" 24 marca  2015 roku (wtorek), wykłady wygłosi dr Stanisław Majdański:

  • wykład I (przedpołudniowy) w sali 10 na ul. M. K. Ogińskiego 16;
  • wykłady II i III (popołudniowe) aula 240 a, Biblioteka UKW, ul. K. Szymanowskiego 3

Celem sympozjum jest spojrzenie ze współczesnej perspektywy na osiągnięcia filozoficzne Szkoły Lubelskiej, tj. w kontekście sytuacji w świecie człowieka na początku XXI wieku. Mamy tu na uwadze głównie kontekst filozoficzny, ale także szerszy ogólno-kulturowy.
Szkoła Lubelska związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim wypracowała ważną i znaną w świecie wersję tomizmu egzystencjalnego. Filozofowie tej szkoły rozwijali filozofię chrześcijańską i wypracowywali gruntowne podstawy dla życia intelektualnego w powojennej Polsce. Szkoła Lubelska wymieniana jest jako jedna z czterech głównych szkół neotomizmu w XX wieku obok tomizmu lowańskiego, transcendentalnego i analitycznego.
Wykłady Sympozjum skupiają się na trzech sferach tych osiągnięć – metodologicznej, metafizycznej i etycznej. Pierwszy wykład dotyczy ogólnej metodologii nauk i metafizyki, którą wypracował Stanisław Kamiński. Kamiński dokonał tego w konfrontacji z neopozytywizmem i marksizmem. Drugi wykład dotyczy wypracowanej przez o. Mieczysława A. Krąpca metafizyki egzystencjalnej, która wychodzi od intelektualnej intuicji istnienia. Trzeci wykład nawiązuje do koncepcji etyki Tadeusza Stycznia, która mieści się w szerokim nurcie personalizmu i odwołuje się do koncepcji osoby ludzkiej Karola Wojtyły.
Dr Stanisław Majdański, który poprowadzi wykłady, słynął na Wydziale Filozofii KUL jako inspirujący i prowokujący dydaktyk – jako ten, który inspiruje i prowokuje do uważnych spojrzeń, głębokich wglądów, rozszerzania horyzontów intelektualnych. Ponadto jako wieloletni wykładowca KUL-u znał osobiście tych twórców Szkoły Lubelskiej i potrafi ukazywać nie tylko ich koncepcje filozoficzne, ale także ich postaci, osobowości także od strony anegdotycznej. Sądzimy, że spotkanie z nim może być niebywałą sposobnością do poznania rozmaitych okoliczności życia, pracy i niepowtarzalnej aury, jak panowała w tym środowisku i kształtowała także Karola Wojtyłę. 

Pogram Sympozjum: 

  • 11.15 – 12.15 w s. 10 na ul. M. K. Ogińskiego 16 - „W stronę racjonalności: przewrotność filozoficznych pojęć?”.
  • 12.15 – 13.15 Dyskusja
  • 13.15 – 15.15 Przerwa 
  • 15.15 – 16.15 aula 240 a, Biblioteka UKW (ul. K. Szymanowskiego 3) - „Wielka tajemnica metafizyki: w nawiązaniu do Mieczysława A. Krąpca”.
  • 16.15 – 17.00 Dyskusja
  • 17.15 – 17.30 Przerwa 
  • 17.30 – 18.30 „U źródeł i podstaw etyki – w nawiązaniu do Tadeusza Stycznia”
  • 18.30 – 19.15 Dyskusja

Przewodniczący Zarządu Oddziału Bydgoskiego PTF:
dr hab. Marek K. Siwiec, prof. nadzw.

dr. hab. Ryszard Mordarski, prof. nadzw.,
członek Zarządu Oddziału Bydgoskiego PTF

Dyrektor Instytutu
dr. hab. Dariusz Łukasiewicz, prof. nadzw.
Ryszard Mordarski, Marek Kazimierz Siwiec