Studia dla wybitnych

Uwaga studenci UKW! Trwają prace w sejmie nad projektem ustawy „Studia dla wybitnych”, która umożliwi całkowite sfinansowanie studiów poza granicami Polski. 22 kwietnia 2015r. odbyło sie drugie czytanie projektu ustawy na posiedzeniu sejmu, po ktorym skierowano ponownie projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w celu przedsatwienia sprawozdania.

Program dotyczy finansowania nauki w roku akademickim 2016/2017 na najlepszych uczelniach świata zgodnie z Akademickim Rankingiem Uczelni Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) - tzw. rankingiem szanghajskim.

Skierowany jest dla osób niezwykle zdolnych i ambitnych studentów III roku jednolitych studiów magisterskich oraz absolwentów studiów licencjackich. Warunkiem otrzymania finansowania jest oficjalny dokument potwierdzający przyjęcie na zagraniczną uczelnię. Stypendyści otrzymają pieniądze na pokrycie kosztów czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Wszystkie świadczenia będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uczestnicy programu będą mogli zostać zwolnieni ze zwrotu otrzymanego wsparcia finansowego w dwóch przypadkach: w ciągu pierwszych 10 lat osoba musi odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez 5 lat lub ukończyć studia doktoranckie w kraju.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych studentów i absolwentów UKW do śledzenia w postępach prac nad wdrożeniem projektu! Informacje dostepne na stronie internetowej:

www.nauka.gov.pl