Co mówią studenci o swoich kierunkach studiów? (Część 3)

Co mówią studenci o swoich kierunkach studiów? (Część 3)

W maju rozpoczęła się rekrutację na studia w naszej uczelni! Jeśli jeszcze nie wybrałeś kierunku kształcenia, przeczytaj, co mówią studenci i absolwenci UKW.














Anna Strzeżyńska, studentka trzeciego roku psychologii

Psychologia to kierunek, który już od lat cieszy się ogromną popularnością. Nie ma się co dziwić! Studia te uczą, jak patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, jak rozumieć drugiego człowieka i jak mu pomagać, gdy sam nie potrafi poradzić sobie z problemami, które go dotykają. Studiowanie psychologii to prawdziwa przygoda. Osoby, które są zainteresowane człowiekiem, jego umysłem, powodami, dla których w różnych sytuacjach zachowuje się on tak, a nie inaczej, doskonale się tutaj odnajdą. Poza tym studia te inspirują. Psychologia jest dziedziną naukową, w której można odkryć jeszcze wiele niezbadanych zjawisk. Posiądziesz u nas wiedzę, która umożliwi Ci poprowadzenie własnych badań psychologicznych. Ogromną pomocą w tym są studenckie koła naukowe, które zawsze wspierają młodych badaczy. W Instytucie Psychologii działają również inne organizacje, dbające o rozwój studentów poza zajęciami na uczelni, jak np. Studenckie Koło Naukowe Wolontariatu oraz Oddział Bydgoski Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Dzięki aktywnym osobom tworzy się u nas szczególna atmosfera. Serdecznie zachęcam żeby walczyć o swoje marzenie związane ze studiowaniem psychologii na UKW w Bydgoszczy, gdyż naprawdę warto!

Dorota Wądołowska, studentka trzeciego roku pedagogiki o specjalności resocjalizacja

Studiowanie resocjalizacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego  pozwala na zapoznanie się z tym zagadnieniem od strony teoretycznej, jak i również praktycznej. Poprzez liczne wykłady i debaty studenci mają możliwość zaczerpnięcia wiedzy od najlepszych – profesorów i  specjalistów z tej dziedziny, którzy często stają się inspiracją do stawiania nowych pytań z zakresu pedagogiki. Co więcej, mamy okazję brać czynny udział w Kołach Naukowych, m.in. w Kole Młodych Pedagogów oraz w Kole Naukowym Socjologii Wychowania i Resocjalizacji. Taka forma aktywności akademickiej pozwala wielu młodym ludziom rozwijać swoje pasje i czynnie uczestniczyć w życiu naszej uczelni. Dodatkowo, poprzez liczne praktyki, studenci resocjalizacji poznają swoje przyszłe miejsca pracy "od środka". To daje nam możliwość bezpośredniego zetknięcia się z osobami i problemami jakie ich spotykają, a zarazem uczymy się metod, form pomocy, rozwiązywania sytuacji trudnych, ale i  przeciwdziałania im. Dzięki studiowaniu resocjalizacji, mam możliwość brania czynnego udziału w wolontariacie w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej. Tego typu placówki chętnie współpracują ze studentami, pozwalając przy tym, zdobytą na zajęciach wiedzę wykorzystać w praktyce. Zatem jeśli chcesz uczyć sie od najlepszych specjalistów z dziedziny resocjalizacji oraz jeśli nie jesteś obojętny na problemy innych ludzi, to ten kierunek, na tym Uniwersytecie jest właśnie dla Ciebie!

Małgorzata Zgorzelska, studentka trzeciego roku informatyki

Dlaczego informatyka? Po maturze nie miałam problemu z wyborem kierunku studiów, wiedziałam bowiem, że będzie to informatyka. Uważałam i uważam, że jest to dziedzina w której się realizuję, ale też, że zapewni mi ona przyszłość. W trakcie studiów poszerzyłam wiedzę z  dziedzin informatyki które mnie interesowały, a także poznałam bliżej wiele innych zagadnień, których jak wiadomo w informatyce jest multum. To czego przede wszystkim nauczyłam się na studiach to myśleć, myśleć logicznie, co jest bardzo ważne w tej dziedzinie. Dla mnie jest to już półmetek studiów, jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej, po której zamierzam kontynuować moją przygodę z informatyką. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oferuje absolwentom informatyki studia magisterskie uzupełniające na kierunku pokrewnym jakim jest Edukacja Techniczno-Informatyczna, jednak wiem że moi starsi koledzy i koleżanki z powodzeniem kontynuują studia informatyczne na innych uczelniach, a także na innych powiązanych kierunkach. Ja również zamierzam pójść w ich ślady. A co po studiach? Oczywiście praca w branży informatycznej, która w dalszym ciągu jest jedną z najszybciej rozwijających się. Także, jeżeli interesują Cię zagadnienia z dziedziny informatyki i jeżeli informatyka jest tym co Cię kręci, to zapraszamy do nas!

Natalia Arndt, studentka drugiego roku filologii polskiej

Filologia polska była niemal od zawsze kierunkiem, o którym marzyłam. Literatura, nasz język, kultura – właśnie z tym pragnęłam połączyć swą dalszą edukację. A zatem filologia polska to najlepsze, co mogłam wybrać. Niewątpliwie polonistyka jest dla osób, które lubią obcować z literaturą: tomy książek, szperanie po bibliotekach, wiele czasu spędzonego w czytelniach – nie jest łatwo, ale myślę, że naprawdę warto. Studia te rozwijają wrażliwość, uczą wnikliwego patrzenia na rzeczywistość, rozwijają talenty pisarskie. Wg mojej opinii każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy literatury wybiorą sobie ulubiony okres w historii literatury. Osoby o nieco analitycznym umyśle na pewno zainteresuje przedmiot, jakim jest analiza i interpretacja dzieła literackiego. Z kolei pasjonatów języka ojczystego powinny zaciekawić konwersatoria z kultury języka polskiego, jak również słowotwórstwo lub leksykologia. Warto zwrócić uwagę na interesujące wykłady monograficzne oraz przedmioty rozszerzające wiedzę ogólną, jak np. filozofia czy wiedza o teatrze.A wykładowcy? Niejednego z nich na pewno długo i ciepło będzie się wspominać, gdyż większość to osoby, które lubią to, co robią i potrafią swoją pasję przekazać studentom. Działa w naszym instytucie kilka ciekawych kół naukowych, gdzie studenci mogą rozwijać swe zainteresowania bądź umiejętności twórcze. A są to m.in. Studenckie Koło Podróży Literackiej, Studenckie Koło Filmoznawców albo jedno z najnowszych, czyli Studenckie Koło Artystycznie Naukowe.