Koncert: Pod słońcem Hiszpanii

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert: Pod Słońcem Hiszpanii, który odbędzie się 15 kwietnia 2015 r.

Opis koncertu ze strony internetowej www.filharmonia.bydgoszcz.pl15 kwietnia 2014 r. (środa) o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Pod słońcem Hiszpanii.
Wystąpią:

• Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis,
  • Krzysztof Meisinger, dyrygent,
  • Agnieszka Rehlis, mezososopran,
  • Dorota Dzięcioł, taniec flamenco.

W programie:

• Gomez - Romance de Amor na gitarę i smyczki,
  • Albéniz - Asturias na gitarę i smyczki,
  • Granados - Andaluza na gitarę i smyczki,
  • de Falla - Siete canciones populares españolas na głos, gitarę i smyczki,
  • Tàrrega - Recuerdos de la Alhambra na gitarę i smyczki,
  • Boccherini - Introdukcja i Fandango na gitarę i smyczki,
  • de Falla - Taniec hiszpański z opery La Vida Breve na gitarę i smyczki,
  • de Falla - Danza del Molinero z baletu El sombrero de tres picos na gitarę i smyczki,
  • Lorca - Canciones españolas na głos, gitarę I smyczki.
    (wszystkie utwory w opracowaniu Krzysztof Meisingera)

Koncert ucieszy melomanów z wielu powodów. Z Capellą wystąpi zaprzyjaźniony i od wielu lat stale z nią współpracujący wirtuoz gitary klasycznej, jedna z najciekawszych osobowości młodego pokolenia artystów - Krzysztof Meisinger, ponownie w podwójnej roli zarówno gitarzysty, jak i dyrygenta, a śpiewać będzie swoim ujmującym, silnym mezzosopranem o szlachetnej barwie Agnieszka Rehlis. Przez przeszło 11 lat była solistką Opery Wrocławskiej, występuje na wielu scenach tak krajowych, jak i zagranicznych, ale artystka wykonuje głównie dzieła oratoryjne i kantaty. W swoim repertuarze ma ponad 60 tego typu pozycji od utworów Bacha do kompozycji Pendereckiego. W 2014 zadebiutowała z sukcesem w Houston Grand Opera w operze Pasażerka Weinberga oraz wykonała serie siedmiu koncertów z Polskim Requiem Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora i z udziałem Israel Philharmonic Orchestra, Gary Bertini Israeli Choir w Tel Awiwie, Haifie i Jerozolimie.
W bogatym, rozmaitym programie koncertu, zgodnie z jego tytułem - w tonie gorących hiszpańskich rytmów – zabrzmią m.in.: Isaaca Albéniza Asturias, utwór opisywany jako "czyste andaluzyjskie flamenco", należący do najważniejszych dzieł klasycznego gitarowego repertuaru, oraz Siete canciones populares españolas, pełne urody pieśni Manuela de Falli, które są najbardziej znanym i najczęściej wykonywanym cyklem hiszpańskojęzycznych pieśni. W klimat flamenco wprowadzi słuchaczy Dorota Dzięcioł - bydgoska tancerka flamenco z duszą Hiszpanki. Szkoliła się m.in. pod okiem takich mistrzów, jak Alicja Morena i tancerzy scen światowych - Ana Azules, Vicky Barea czy Teo Barea, jest absolwentką prestiżowej Szkoły Fundación Cristina Heeren Arte Flamenco w Sewilli.