Animocje: Czas zacząć Festiwal

Zapraszamy na tegoroczną, piątą edycję Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. W konkursie głównym znalazło się 27 filmów z 13 krajów, które będą walczyć o statuetkę Bydgoskiej Nagrody dla Filmu Animowanego. Ujawniono też skład konkursu dziecięcego i filmowej „Do-Grywki”. Festiwal ANIMOCJI odbędzie się w dniach 13-19 kwietnia 2015r.

Filmy zakwalifikowane do konkursu głównego wybierano spośród kilkuset zgłoszeń z ponad 30 krajów świata. Po raz pierwszy na bydgoskich „Animocjach” konkurs główny będzie miał charakter międzynarodowy. Zakwalifikowano do niego bowiem animacje z USA, Portugalii, Francji, Słowenii, Niemiec, Słowacji, Brazylii, Bułgarii, Hiszpanii, Argentyny i Rosji.

W konkursie dziecięcym, gdzie filmy ocenia jury złożone z dzieci, zobaczymy 17 filmów z 11 krajów, m.in. Singapuru, Estonii i Niemiec.
W ramach „Do-Grywki” widzowie mogą wyłonić jeszcze jednego uczestnika konkursu spośród filmów niezakwalifikowanych.

Festiwal „Animocje” to wydarzenie skoncentrowane na ambitnym poszukującym swego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Szczególnie istotne dla organizatorów „Animocji”, jest odważne stosowanie ciekawych i nowatorskich rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (główny organizator festiwalu), Kinie Orzeł MCK oraz Multikinie Bydgoszcz. Hasło przewodnie Animocji‘2015 brzmi: „Tego się po animacji nie spodziewacie!”. W tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną też przyznane dwie inne nagrody: nagroda publiczności oraz nagroda, którą wręczą najmłodsi widzowie.

Pokazom filmowym towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Jednym z nich będzie spotkanie z gościem specjalnym Łukaszem Bukowieckim, współautorem efektów specjalnych m.in. do filmów „Avatar”, „Grawitacja” oraz „Paddington”.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest partnerem Festiwalu Animocje 2015. Ponadto, wykładowcy kierunku Humanistyka Drugiej Generacji UKW, poprowadzą zajęcia w ramach warsztatów tworzenia gier komputerowych.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Festiwalu "Animocje" dostępnym na stronie www.mck-bydgoszcz.pl