Projekt kulturalny: Kino bez granic

Teatr Polski w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Koloroffon zaprasza studentów UKW na nowy projekt filmowy „Kino bez granic” prezentujący w Bydgoszczy kino autorskie.

Podczas comiesięcznych spotkań na sali kameralnej teatru będą prezentowane obrazy przekraczające granice formy i treści, których twórcy poszukują własnego języka filmowego i nowych środków wyrazu.
Zapraszamy na pokaz filmów Wilhelma oraz Anny Sasnal (oraz spotkanie autorskie po pokazie) 23.04.2015 godz. 19:00

“Aleksander” reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal
film dokumentalny, 58 min
Anna Sasnal o filmie:

„Trzydzieści minut. Tyle trwa podróż z naszego domu do wsi. 40 km. Na początku to była daleka wyprawa do miejsca, gdzie panuje chaos chociaż dzień jest spokojny i jakoś się toczy, gdzie ludzie nie pracują ale ciągle coś robią a zmian nie widać. Przez dwa lata pokonywaliśmy tę drogę. Filmowaliśmy nasz dziennik podróży. Nieregularnie ale z zamiarem opisania życia ludzi, których tam poznaliśmy, opisania czyli uporządkowania tej rzeczywistości. Mieliśmy plan, wyznaczone role dla siebie i dla nich i kamerę, za którą łatwo się schować. Pewnego dnia okazało się, że nie oddziela nas już kamera, że nasi bohaterowie przestali ją dostrzegać. I znaleźliśmy się tak blisko, że musieliśmy ulec tej rzeczywistości. Ten film jest także o nas.”

"Huba" reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal
film fabularny, 71 min

Bohaterami filmu pt. „Huba” jest stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmy pracy, traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Dziecko najmocniej wczepione w życie jest żarłoczne i wysysające, uwolniona na chwilę kobieta i tak skazana na przemoc, a Stary, oddzielony od fabryki, nie ma już skąd czerpać siły. Kiedy podejmują próby bycia razem, są jak święta rodzina à rebours. Ich przypadkowe wspólne życie to przenikanie się, zlewanie w jedno opresji. W filmie obserwacji podlega nie tylko monotonna codzienność bohaterów, ale również proces ich życiowej degradacji.

Bilety dostępne w cenie 15 zł normalny, 10 zł ulgowy ( miejsca nienumerowane). Więcej informacji na stronie internetowej www.teatrpolski.pl