Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2015 na UKW

14 kwietnia 2015 roku w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2015”. W konkursie wzięło udział 60 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego.
Do udziału w III edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu oraz studentów bydgoskich uczelni wyższych. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: II LO w Inowrocławiu, III LO w Inowrocławiu, V LO w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, Zespół Szkół w Mogilnie, Zespół Szkół w Strzelnie, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół w Świeciu oraz studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. O godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Kierownika Zakładu Lingwistyki Stosowanej prof. dr hab. Haliny Bartwickiej, realizatorów przedsięwzięcia dr Iwony Malinowskiej i mgr Danuty Graczyk oraz gości z Uniwersytetu w Kaliningradzie: Zastępcy dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych dr Tatiany Cwigun, pracowników naukowych dr Olgi Wiertinskiej i dr Andżeliki Ostapienko.

Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia 200 rocznicy urodzin Borysa Pasternaka. Po krótkim przybliżeniu postaci tego wybitnego rosyjskiego pisarza rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty jego twórczości.

O godz. 10.15 odbył się I etap konkursu z udziałem uczniów szkół średnich z regionu kujawsko-pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego. Wyróżniono 3 uczniów oraz 3 studentów.

O godzinie 12.30 dr Andżelika Ostapienko poprowadziła dyktando na poziomie drugim, adresowanym do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego.  Nagrodzono 3 najlepszych uczestników.

Zaproszeni nauczyciele otrzymali pisemne podziękowania, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody.

Duże zainteresowanie studentów i uczniów regionu świadczy o tym, że wydarzenie „Bydgoskie
Dyktando Języka Rosyjskiego 2015" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży.

Laureaci konkursu „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2015”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Tomasz Wojciechowski, II LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Aleksandra Marcinkowska)

II miejsce: Daria Mikołajewska, III LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Izabela Majewska)

III miejsce: Joanna Kaczmarek, ZS Strzelno (n-el prowadzący mgr Krystyna Rucińska)

Studenci – poziom podstawowy:

I miejsce: Aneta Makowska, I rok FR

II miejsce: Marta Lazarek, I rok FR

III miejsce: Marietta Nowak, I rok LSAR
Studenci – poziom zaawansowany:

I miejsce: Aleksandra Kowalczyk, (II LS AR UKW);

II miejsce: Filip Lange, (II FR UKW);

III miejsce: Emilia Rzekanowska, (II MU FR UKW)

Gratulujemy serdecznie!

Nagrody ufundowali:

Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw.

Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie

Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy

Firma Pentel

Wydawnictwo Edgard

Wydawnictwo Lingea

Wydawnictwo Szkolne PWN

Wydawnictwo Rea

Wydawnictwo KRAM

Księgarnia Lingwistyczna Power w Bydgoszczy

Jutrzenka Colian Sp. z o. o. Bydgoszcz.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zapraszamy na kolejną edycję!