Festiwal: Nowa Muzyka

Związek Kompozytorów polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”, który odbędzie się w dniach 8-10.05.2015 r. Podczas festiwalu zaprezentują się artyści z Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego czy Filharmonii Pomorskiej. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W czasie festiwalu muzyka przenikać się będzie ze sztukami wizualnymi czyniąc z niego wyjątkowe wydarzenie, którego nie można przegapić.

W piątek 8.05.2015 r. o godz. 19.00 zapraszamy fanów muzyki elektronicznej do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na inaugurujący Koncert „Perkusja, Elektronika, Multimedia”. W programie znalazły się utwory: Ryszarda Lubienieckiego, Karlheinza Stockhausena, Piotra Komorowskiego, Sławomira Opalińskiego, Benedykta Odya i Piotra Sutta oraz Bogusława Schaffera. Wykonawcami będą: Benedykt Odya – instrumenty elektroniczne, specjaliści od perkusji Piotr i Bartłomiej Sutt oraz Trio Layers.

Następnego dnia o godz. 19.00 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert muzyki orkiestrowej zespołu Capella Bydgostiensis, która wykona utwory Bohdana Riemera, Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Łukasza Godyli, Aleksandry Brejzy, Sławomira Opalińskiego, Marcina Kopczyńskiego. Capellę Bydgostiensis poprowadzi Marcin Tarnawski. Nie zabraknie również solistów. Koncert połączony będzie z wystawą malarstwa Piotra Zaporowicza.

Tradycyjnie w niedzielne przedpołudnie odbędzie się spotkanie dla najmłodszych, które niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem. Dziecięcą wyobraźnię rozbudzą wiersze Brzechwy i Tuwima w dźwiękowym opracowaniu Marcina Gumieli. Słuchowisko muzyczne prowadzić będzie Jakub Zarębki – solista Opery Nova, a wszystko będzie się działo się w pięknym otoczeniu Pałacu Ostromeckiego.
Wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalu.

Program festiwalu:

8 maja 2015 r., piątek, godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Perkusja, elektronika, multimedia

• Ryszard Lubieniecki - Layers na flet, skrzypce, akordeon i taśmy magnetofonowe,
  • Karlheinz Stockhausen – Tierkreis: 12 Melodien der Sternzeichen (wybór i opracowanie własne),
  • Piotr A. Komorowski – Wyprawa do wnętrza dźwięku na perkusję i elektronikę,
  • Sławomir Opaliński – Repeat na perkusję i elektronikę,
  • Benedykt Odya/Piotr Sutt – Space of time na instrumenty elektroniczne, perkusyjne i obraz
  • Bogusław Schaffer – Konstrukcje na wibrafon solo
  • Jędrzej Rochecki – Wizje na skrzypce elektroniczne i elektronikę
  • Wykonawcy: Benedykt Odya (instrumenty elektroniczne), Piotr Sutt (perkusja), Bartłomiej Sutt (perkusja), Trio Layers w składzie: Zofia Ilnicka (flet), Jakub Wosik (skrzypce), Ryszard Lubieniecki (akordeon), Agnieszka Jakuszak (taśmy),
  • Izabela Czarnecka – prowadzenie koncertu

9 maja 2015 r., sobota, godz. 19.00 Filharmonia Pomorska, Orkiestrowo i kameralnie