Święto: 705 - urodziny Kazimierza Wielkiego

30 kwietnia będziemy obchodzić 705 urodziny króla Kazimierza Wielkiego, patrona naszego Uniwersytetu.

Kazimierz Wielki w czasie swego panowania zasłużył na przydomek Wielki. Podjął próby scalenia i zreformowania kraju, zadbał także o rozwój nauki, m.in. w 1364 r. założył pierwszy w Polsce uniwersytet Akademię Krakowską.

Kazimierz III Wielki urodził się 30 kwietnia 1310 r. w Kowalu, jako najmłodszy syn księcia Władysława Łokietka i Jadwigi Kaliskiej. Ojciec przygotowywał młodego Kazimierza do jego przyszłych obowiązków. Rodzice otaczali go szczególnie troskliwą opieką, gdyż dość szybko zmarli jego bracia, a siostry nie mogły być następczyniami tronu.

W swej kronice Jan Długosz pisał o nim: Był wysokiego wzrostu, otyły, poważnego lica, włosów gęstych i kędzierzawych, brody długiej; mówił głośno acz nieco zająkliwie. Skłonny do biesiad, miłostek i innych roskoszy; życzliwy ojczyźnie, dla poddanych wyrozumiały, staranny o pomnożenie dobra i chwały swego kraju, uprzejmy i dobroci pełen; ludziom wszelakiego stanu, płci i wieku, łatwy do siebie dawał przystęp.
Od 2007 r. UKW upamiętniając swego patrona organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego Czasach. Do udziału w 9. edycji konkursu serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Interesujesz się historią, a postać króla Kazimierza Wielkiego, patrona naszego Uniwersytetu i czasy w których żył, nie są ci obce? Zgłoś się do udziału w konkursie, zgłoszenia na kolejną edycję przyjmujemy od września 2015 r.